1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tansiyon Düşmesi Gebelik Belirtisi

Konu, 'Güncel' kısmında emine tarafından paylaşıldı.

 1. e

  emine Yeni Üye

  _

  Hamilelik Belirtileri Arasında Tansiyon Düşmesi Var mı ? ,
  Tansiyonun Ani Düşmesi Erken Gebelik Belirtisimidir ? ,
  Erken Gebelik Belirtisi Tansiyon Düşmesi ,

  Gebelik belirtileri her hamilede farklı şekilde olabilmektedir. Gebelik belirtilerinin olması her zaman kesin olarak bir gebeliğin varlığını göstermez.Kesin bir gebelik tespiti için kanda gebelik testi yapılması ve kadın doğum muayenesi ile ultrasonografide gebelik kesesinin kesin olarak gözlenmesi gerekmektedir.

  Gebelikte düşük tansiyon (hipotansiyon), yüksek tansiyon (hipertansiyon) kadar sık olmasa da bazı hastalarda karşılaşılan bir durumdur. Hamile bir bayanda tansiyon ölçümünün 90/60 mmHg altında olması tansiyonun düşük olduğu anlamına gelir. Tansiyon düşmesi baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, bitkinlik, yorgunluk, sersemlik gibi şikayetlere neden olur.

  Nedenleri:

  -Gebeliğin özellikle ilk aylarında bulantı kusmaların fazla olmasından dolayı iyi beslenememe ve aşırı kusma düşük tansiyona neden olabilir. Hasta aşırı derecede halsiz ve bitkin düşebilir.

  - Gebelikte sırt üstü veya sağ yana doğru yatıldığında rahim büyük damarlara baskı yaparak tansiyon düşmesine neden olabilir. Gebelikte sol yana yatılması önerilir.

  - Hamilelikte aşırı kanama yaratan durumlar düşük tansiyona neden olabilir.

  - Yatarken veya otururken aniden ayağa kalkmak tansiyon düşmesi nedeniyle baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetlere neden olabilir.

  - Aşırı sıcak yaz aylarında terleme ile fazla sıvı kaybedilmesi tansiyon düşmesine neden olur. Bu nedenle yaz aylarında bol sıvı tüketilmesi önemlidir.
  'Alıntı'
   
 2. T

  Tofssces Misafir

  Benimde başım bazen dönüyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş