1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Talip Özkan Biyografi-Talip Özkan Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  ( 02.08.1939)

  Türk Halk müziği denince Anadolu'nun ve Trakya'nın ses kültürü akla gelir. Bu kültürün kaynakları daha sonraları ülkenin dört bir yanına sazı ve sesiyle ulaşmış Talip Özkan.... Talip Özkan'ın yaşam öyküsünü kısaca şöyle aktarabiliriz.

  2 Ağustos 1939'da Denizli'de doğan Özkan ilk ve orta öğrenimini Acıpayam'da Lise öğrenimini ise Denizli'de tamamlar. 1957-58 öğretim yılında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Filoloji Bölümü'nü kazanır; böylece yüksek öğrenim yapma isteğinin ilk basamağına adım atmış olur. Türk Halk müziğinin önemli simalarından olan Muzaffer Sarısözen ile lise yıllarında Acıpayam'da tanışır... Sarısözen genç Talip Özkan'ın bağlamadaki icra tekniğini ve performansını göz önünde bulundurarak radyo emisyonlarına çağırır. Özkan yüksek öğrenim için Ankara'ya geldiğinde Ankara Radyosu'nun halk müziği programlarıa katılmaya başlar. Kısa zamanda kendini kabul ettirir ve radyo sınavlarını kazanarak profesyonel yaşamına ilk adımı atmış olur.

  1960 askeri müdahalesi sonrası aynı dönemde yüksek öğrenimini de ihmal etmez. İstanbul'a geldiği yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ne kaydolur. Bir süre fakülte ve radyo çalışmalarını birlikte götürür. İzmir Radyo'suna naklen atanmasından sonra Özkan'ın özel yaşamında ve meslek yaşamındaki sorumluluklarının ağırlaştığı görülür. Bu dönemde "koro şefliği" ve "öğretmenliği" birlikte sürdürür.

  Türkiye Radyoları'nda derlemeci ve müfettiş olarak görev yapan nadir simalardan biridir.

  Meslek yaşamının her aşamasında derleme faliyetlerine büyük önem veren Talip Özkan ramazan manisi ve çeşitli ninniler bu derlemede elde edilen malzemelerdendir.

  Talip Özkan'ın her dönemde kendini geliştirme isteği onun yaşamı boyu müzik öğrenciliğini sürdürmesi gibi bir sonuç doğurmuştur. İzmir Radyosu'nda sanatçı ve şeflik görevlerini sürdürürken aynı zamanda Armoni kontrpuan gibi Batı müziği disiplinlerini de öğrenerek müzik donanımını geliştirmeyi bilmiştir.

  1976-77 yıllarında Fransa'ya (Paris'e) yerleşerek halk müziği çalışmalarına Avrupa'da devam etmiştir. Avrupa'daki konser ve Türk müziği tanıtım çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda Paris 8. Üniversitelerinde önce müzikoloji sonra etnomüzikoloji doktorası yapan Özkan bu eğitimim 1988 yılın da tamamlamıştır. Halen Paris'te yaşamaktadır....

  Bağlamada kendine özgü üslup ve icrasıyla bir ekol oluşturan Talip Özkan'ın bağlama çalışındaki tarama tezeneli icra ve seri parmak hareketleri en belirgin özellikleridir. Sesini de aynı ölçüde dengeli ve tavrıyla kullanabilmektedir.
   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  yaşayan en büyük bağlama üstadıydı. türküleri bozmadan, özüne sadık kalarak dört dörtlük okuyabilen ender isimlerdendi. ve ülke olarak kıymetini bilemediklerimizdendi tabii...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş