1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Takofobi Türleri Nelerdir?

Konu, 'Gebelik' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Tokofobi türlerini sizlerle paylaşarak doğum korkusunun çeşitleri ile ilgili bilgiye sahip olabilmeniz için bu yazımda sizlere gerekli bilgileri vermeye çalışacağım.

  *Primer tokofobi: Gebelik tecrübesini hiç yaşamamış anne adaylarının sahip olduğu korkuyu içerir. Bu korku ergenlik döneminde daha sık karşılaşılır. Cinsel ilişkiye girme konusunda korku yaşamanızın yanı sıra gebe kalırım korkusunu da hissediyor olmanız da bu tokofobiyi anlatmaktadır. Kimileri doğum korkusu nedeni ile kürtaj yolu ile gebeliklerini sonlandırmaktadırlar.

  *Seconder tokofobi ise bazı yaşanmış olayların ardından oluşmaktadır. Ölü doğum, kontrolsüz düşük, önceki acılı doğumlar ve ya da kürtaj seconder tokofobinin sebepleri arasında yer almaktadır.

  *Hamilelik öncesinde herhangi bir kaygı ya da korku durumu yaşamaksızın hamilelik sürecinde yaşanan depresif duygu durumunun bağlı olduğu tokofobi çeşidi ise hamilelik dönemine eşlik eden tokofobi olarak bilinmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş