1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Tağut Nedir Kısaca?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Öncelikle yanlış bilinen bir kaç şeyi düzelterek Tağut nedir kısaca bilgi verelim.. Tağut kavramı ism-i faildir, "tağâ" kökünden gelmektedir, buda "azgınlık taşkınlık etti" anlamına geliyor; bu duruma göre "Tağut", "azgınlık-taşkınlık eden 'kimsedir".

  Azgınlık veya taşkınlığı canlı bir kimse olan insan yapabilir; "Tağut" ancak canlı (azgınlık-taşkınlık edebilme yetisine sahip) bir kimseye (insana) denebilir. Kuranı Kerim'de bu kavram sadece canlılar (azgınlık-taşkınlık eden insanlar) için kullanılmıştır; bunun aksine (cansızlar ve nesneler için) "Taga" fiilinin ve "Tağut" ism-i failinin kullanımına bir tek örnek göremeyiz

  Cansız bir varlık veya nesne nasıl tuğyan eder, tuğyan canlı bir varlığın (insanın) iradesi ile gerçekleşen bilinçli bir eylem değil midir?

  Cansızlar ve nesneler (kurum, devlet, sigara vb.) "Tağut" olamaz; çünkü cansızlar ve nesneler azgınlık-taşkınlık edemezler, onlarla insanlar azgınlık-taşkınlık ederler. Buna göre; canlılardan azgınlık-taşkınlık edenlere "Tağut" denir, cansızlardan kendileri ile azgınlık-taşkınlık edilen nesneler ise "put" (sanem) olarak nitelendirilir, bu ideoloji olursa beşeri ideolojilere tabi kimseleri nitelendirmek için kullanabileceğiniz Kurani kavram "vesen"dir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş