1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Suriye'nin Nesi Meşhurdur

Konu, 'Ülkeler' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Suriyenin Nesi Meşhur
  Suriye'de Neler Meşhur
  Suriye Ülkesinin Nesi Meşhurdur

  Şam ve Halep Şehirleri, Golan Tepeleri, Caber Kalesi, zengin mutfak kültürü ile meşhurdur.

  Halep Suriye'nin 2. en büyük kentidir. Halep merkezin 2007 nüfusu 1.7 milyon civarında olup, Halep'e bağlı olan yerleşim yerleri ile toplam nüfusu 4.393.000 'dur.Bazı eserlere göre Halep'in nüfusu Şam'dan fazladır ve böylece Suriye'nin en büyük kentidir. Halep Arapça'da ve diğer bazı Sami dillerinde süt veren demektir. Halep ilinin de merkezidir.

  [​IMG]

  Şam Suriye'nin en büyük şehri olup, aynı zamanda başkentidir. Ayrıca, Şam Valiliği'nin ve Rif Şam Valiliği'nin de idari başkentidir. Şam, dünya tarihi boyunca, hiç aralıksız en uzun süre kullanılan şehir olarak anılır.

  Dünya tarihindeki ilk cinayet olan Kabil ile Habil olayının Şam'ın kuzeyindeki Kasyun Dağı'nda gerçekleştiğine inanılır.

  En bilinen tarihi mekanlardan biri Emeviye Camiidir. Ayrıca, bazı müslümanlar arasında ahir zamanda Mehdi'nin ve İsa'nın bu camiye ineceği inancı vardır.

  [​IMG]

  Golan Tepeleri Suriye'nin güneybatı, İsrail'in kuzeydoğu ucundaki tepelik bölge. Golan Platosu olarak da bilinen bölge ayrıca, Lübnan, Ürdün ve Suriye ile komşudur. Zengin su kaynakları ile tanınır. Büyük bölümü Kuneytire Valiliği'nin, kimi bölümleri de Dara Valiliği'nin sınırları içinde kalır. 1967'de, Altı Gün Savaşı sırasında İsrail'in askeri işgali altına girmiştir. 1981'de İsrail, Golan'ın ele geçirdiği bölümlerini tek yanlı olarak ilhak etti.

  [​IMG]

  Caber Kalesi Suriye sınırları içinde Fırat Nehri'nin sol kıyısında kalan, fakat Türkiye'nin toprağı sayılan eski bir kaledir.

  [​IMG]


  Suriye Mutfağının meşhur yemeklerinden bir kaçı

  Salatalardan tabbule en sık yenenlerden..

  [​IMG]

  Mevsim salatası da bizimkinin aynı,yalnız sosu şekerlimsi bir nar ekşisi ile yapılıyor. Üzerinde ise şekerli ekmek kıtırlarına rastlıyoruz yine...

  [​IMG]

  Aşağıda safranlı mercimek çorbası,çok koyu çok baharatlı bir çorba idi. şekerli tarçınlı ekmek kıtırları ile birlikte yeniyor.

  [​IMG]

  Zeytinyağlı patlıcanlı ezme.

  [​IMG]
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  Şu anda devrimi ..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş