1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sünnet için 2-6 yaş arası uygun değil

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Sünnet için 2-6 yaş arası uygun değil

  Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, sünnetin sadece dinsel bir tören olmadığını, aynı [​IMG]zamanda ''psikoseksüel bir olay'' olduğunu belirterek, bu nedenle çocuğun somut olarak cinselliğin farkına vardığı ödipal dönemi (2-6 yaş arası) sünnet için doğru bulmadığını bildirdi.

  Bilgi veren Arif Verimli, insanın psikolojik ve cinsel gelişim evrelerinde 0-1 yaş arası ''ağızcıl dönem'', 1-3 yaş arası ''anal dönem'' ve 3-6 yaş arasında da ''ödipal dönem'' olduğunu, ancak bu dönemlerin birbirleriyle kesin sınırlarla ayrılmayıp, birbirlerinin içine geçişli olduğunu söyledi.
  Verimli, kişilik ve cinsel yapılanmanın çok büyük oranda 0-6 yaş arasında oluştuğuna işaret ederek, ''Sünnetle ilgili yapılacak bir yanlış, çocuğun gelecekteki kişiliği, cinsel yaşamı ve cinsel kimlik gelişiminde çok ciddi bir travma etkisi yapabilmektedir'' dedi.
  Prof. Dr. Arif Verimli, sünnet kıyafetlerinin de abartıdan, (kral, prens, padişah kostümleri gibi) uzak olması gerektiğini, şık ve erkeksi bir takım elbisenin, erkek çocuk için daha yapıcı bir ödül olacağını söyledi.
  Verimli, sünnet süresince yapılacak gezi ve eğlencelerin motive edici olduğunu, ancak sünnetin bir sağlık durumu gibi ele alınması ve çocukla bir yetişkin gibi konuşulmasının travma etkisi yaratmasını engelleyeceğini vurguladı. Arif Verimli, ayrıca herkesin gözü önünde stadyum gibi alanlarda sünnet yapılmasının da doğru olmadığını, bunun çocuklara değil, ailelerine yapılan bir yatırım olduğunu belirtti.
   
 2. Yamesin

  Yamesin Yeni Üye

  aslında bu yas aragı uygun diye düşünüyorum sonrası cocuklar için daha çok psikolojik bozukluk yaratıyor.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  bencede en küçük yaşlarda yaptırılmalı hem iyileşmesi açısından önemli yaş ilerledikçe cocukların itiraz etmeleri ve ikna edememekte söz konusu :)
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Uygundur Uygundur :) Bir an önce erkeklige adım atmaları gerekiyor.
   
 5. i

  irem Yeni Üye

  Çocuklar bence kendini bilmeden sünnet olmalılar büyüyünce daha zor bir durum haline geliyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş