1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sümbül Nasıl Yetiştirilir?

Konu, 'Bağ Bahçe İşleri' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  [​IMG]

  Soğanlı bitki ailesine mensup sümbül bahar aylarının müjdecisi bir çiçektir. Kasım sonu Aralık başı gibi toprağa dikilir. Akdeniz iklimini seven bu bitki Akdeniz bölgesinde çok rahat yetiştirilebilmektedir. Bahçeleri çok seven bu çiçeğin gövde uzunluğu 12- 15 cm'i geçmemektedir. Boyu fazla uzamayan minyon bir bitki olan sümbül bu nedenle evlerde kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Beyaz, pembe ve mor renkli çeşitleri mevcuttur.

  Sümbülün dikileceği toprak geçirgen yapılı ve humuslu olmalıdır. Toprağın bu özelliği sayesinde bitkinin yaprakları oldukça büyük ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Pencere önlerinin vazgeçilmez çiçeği olan sümbülü kış bahçesi olanlar bile gönül rahatlığı içerisinde dikim zamanı dikebilirler. Sümbül soğanı toprağa dikildikten sonra tamamen kış iklimi ile baş başa bırakılmalıdır; yoksa sümbül soğanları hemen kuruyabilmektedir. Sümbül haftada bir kez sulandığı zaman yeterlidir. Fazla sulandığı zamanda çürür. Sümbülünüzü özellikle geceleri gölge ve serin ortama almanız onu daha uzun yaşatmanız amacıyla yararlanabileceğiniz yöntemler arasında yer almaktadır.

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Sümbül yetiştiriciliği için devletin prim desteği yada kredi yardımı mevcut mu merak ediyorum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş