1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Süleyman Şah'ın çocukları kimlerdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Netice tarafından paylaşıldı.

 1. Netice

  Netice Yeni Üye

  Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan Osman Gazi'nin dedesi olan Oğuzların Kayı boyundan olan Süleyman Şah'ın hayat yoldaşı olan Hayme Hatun'dan 4 erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.
  Süleyman Şah ve Türbesi.jpg Süleyman Şah'ın kız çocuğu olmamış 4 erkek çocuğu olmuş ve bunların isimleri Sungur Tekin, Gündoğdu, Dündar Bey ve Ertuğrul Beydir. Gündoğdu tarih sahnesinde kendine çok yer bulamamıştır, Süleyman Şah'ın çocuklarının arasında Ertuğrul Bey diğer çocukları gibi yiğit töresine bağlı bir genç idi ve diğerleri arasından sıyrılarak Süleyman Şah'ın ölümünden sonra Hayme Ana'nın obanın başı geçmesi ile daha da ön plana geçmiş o zamanlar "Devlet Ana" lakabını alan Hayme Ana oğlunun yolunu açmış Dündar Bey ve Ertuğrul Gazi 400 çadıra yakın bir nüfus ile Pasin ovası ve Sürmeliçukur yöresine yerleşerek Osmanlı'nın ilk adımlarını yeşertecek Osman Gazinin yolunu açmışlardır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kan sağlam olunca ortaya böyle muhteşemlik ler çıkıyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş