1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Suhufun anlamı ve tanımı nedir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında fatih cay tarafından paylaşıldı.

 1. f

  fatih cay Yeni Üye

  Suhufun manası nedir, Suhufun anlamı nedir, suhuf nedir suhuf hakkında geniş bilgi verirseniz sevinirim.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Suhuf Semavi kitapların sayfa (forma) olarak gönderilenlerine verilen isim. Allahü teala, Musa aleyhisselama gönderdiği Tevrat, Davud aleyhisselama gönderdiği Zebur, isa aleyhisselama gönderdiği İncil ve Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselama gönderdiği Kur'an-ı kerimden başka 100 sayfa (forma) daha gönderdi. Bunlardan 10 sayfa adem aleyhisselama, 50 sayfa Şit aleyhisselama, 30 sayfa, İdris aleyhisselama, 10 sayfa İbrahim aleyhisselama gönderildi. (Bkz. İlgili maddeler)

  Suhufun kelime manası “sahifeler” demektir. Fakat peygamberlere gönderilen sayfalar bir yaprak kağıdın bir yüzü demek olmayıp, “küçük kitap, risale” demektir. Kur'an-ı kerim hariç, diğer semavi kitaplar, hepsi birden, bir defada inmiştir.

  Allahü tealanın, adem aleyhisselama gönderdiği on suhufta; iman edilecek şeyler, çeşitli dillerde lügatlar, her gün bir vakit namaz kılmak, gusl abdesti almak, oruç tutmak, leş, kan, domuz eti yememek, birçok sanatlar, tıp, ilaçlar, hesap, hendese (geometri) gibi şeyler bildirilmişti. İdris aleyhisselama gönderilen otuz suhufta da fizik, kimya, tıp bilgileri de bildirilmiştir. Yunanlıların Hermos dedikleri kimse ve daha sonraki filozoflar, bu bilgileri İdris aleyhisselama gönderilen kitaptan aldılar.
   
 3. o

  oneyli king Misafir

  öğretmen ödev verdi keşke biraz daha kısa olsaydı : ))))
   
 4. a

  alev Yeni Üye

  Suhuf kelimesini duyunca direk aklıma semavi geldi
   
 5. A

  Ali Kuşçu Misafir

  sağol kardeş ödevime yardımcı oldu
   
 6. t

  tuğba Misafir

 7. b

  belictioner Misafir

  sadace 1 cümle kısa ve öz yok mu?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş