1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Suçiçeği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Varicella Zoster virüsünün neden olduğu su çiçeği kış mevsiminin son ayları ve ilkbahar aylarında daha sık görülmektedir. Genelde 5-10 yaş aralığındaki çocuklarda ortaya çıkan bu rahatsızlık vücutta kaşıntı, kırmızı kabarıklıklar, ateş ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Suçiçeği hapşırma veya öksürme yoluyla havaya dağılma, döküntü içindeki sıvının havaya karışması ya da temasla bulaşmaktadır. Erken teşhis edilmesini sağlayan toplu iğne başı küçüklüğünde kırmızı lekeler kısa bir süre içinde kabarmaktadır. Bu kabarcıklar vezikül şeklini alarak içi sıvı dolu döküntülere dönüşmektedir.

  Suçiçeğinin tedavi yöntemleri şöyledir;

  *Aşı: Suçiçeği tedavi yöntemlerinin başında yer alan bu hastalık bulaşmadan önce 1- 15 yaş aralığında aşı yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

  *Ateş Düşürücü: Hastalığın kuluçka evresinden sonra ilk belirti yüksek ateş olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde bir ateş düşürücü almak hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

  *Kaşıntı Önleyici İlaç veya Krem: Kaşıntı derecesine göre doktor tarafından tavsiye edilen losyonlar veya ilaçlar kullanılmalıdır.

  *Ellerin Temiz Tutulması: Çocukların kabartıları kaşıyarak ya da vezikül halini almış döküntüleri patlatmaktadır. Oldukça yanlış bir davranış olan kaşıma ve döküntü patlatma sonucu döküntülerin içerisindeki sıvılar çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle tırnaklar mutlaka kesilmeli ve eller sabunla yıkanarak gün içerisinde temiz tutulmalıdır.

  *Aspirin Kullanmayın: Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Hasta bilinçsiz ilaç kullanımı ile komaya bile girebilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş