1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Su Çiçeğinden Korunma Yolları Nelerdir?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Su çiçeğinden korunmanın yolu su çiçeği aşısı olmaktan geçmektedir. Bu aşı canlı atenüe bir virüs aşısıdır. Bu aşı hastalığa karşı kişiyi koruyucu etkiye sahiptir. 1- 14 yaş arası yaş grubuna uygulanan bu aşı etkinliği % 100 olarak bilinmektedir. Ev içi su çiçeğine yakalanan bir kişi bu aşıyı olduğu taktirde % 75 oranında koruyucu etki ile karşılaşmaktadır. Su çiçeğini ağır geçirme ihtimali olduğu düşünüldüğü zaman bu aşıyı olanların % 95 oranında korunduğundan emin olabilirsiniz. Su çiçeği aşısı olmasına rağmen bu hastalığı geçiren bir çocuk hastalığı hafif derece atlatabilmektedir.

  Diğer aşılarla beraber çok kolay uygulanabilen bu aşı kabakulak, kızamık, kızamıkçık aşısı gibi aşılarla uygulanacaksa 1 ay ara ile uygulanması gerekliliği unutulmamalıdır. Aşının yan etkisi hemen hemen yoktur. Kimi ciltlerde kızarıklık ve ağrı oluşumları meydana gelebilmektedir.

  Aşı olmadan önce kişinin ağır ya da orta derecede hastalığı varsa bu hastalığın geçmiş olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca aşıdan sonra en az 6 hafta içinde çocuklarda kesinlikle salisilat içerikli aspirin kullanımı gerçekleştirmemek gerekmektedir. Bir yaşını dolduran çocuklarda bu aşı güvenle yapılabilmektedir. Kreş, yuva ya da anaokuluna giden çocuklara yapılarak da bu hastalığa yakalanma ihtimali en aza indirgenmiş olur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş