1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Steteskop'u Kim Buldu?

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  [​IMG]

  Vücut içi sesleri dinlemek amacıyla kullanılan tıbbi bir alet olarak bilinen steteskop diyafram, tüp ve kulaklıktan meydana gelmektedir. Genellikle kalp atışı, akciğer, bağırsak, mide sesleri, nabız gibi sesleri dinlememizi sağlarken nabız dinlemeye de yardımcı olmaktadır.

  Steteskop'un tarihi milattan önce 400'lü yıllara dayanmaktadır. Hipokrat kalbi dinlerken çıkan sesi sirke kaynamasına, William Harwey akarsu şırıltısına benzetmektedir.

  1816 yılında Rene Theophile Hyancinthe Laennec bir kağıdı rulo yapıp hasta kalbini dinler. İlerleyen zamanlarda bu rulo yerini steteskoptaki tüp alır. Laennec steteskop'u böylelikle icat etmiş olur.

  1829 yılında Charles Williams steteskopu bükülecek şekilde kullanılacak hale getirmiştir. 1830 ve 1840'lı yıllarda kalp ve akciğer dinleme amaçlı tek kulaklıklı; 1852 yılında da çift kulaklı olacak şekilde steteskop modelleri geliştirilmiştir. 1894 yılında ise steteskop İtalyan Bianchi ve Amerikalı R.C.M. Bowles'in çalışmaları ile göğüs kafesinde de kullanılmaya başlamıştır.

  Elektronik steteskop da 1961 yılında Amplivex tarafından icat edilmiştir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş