1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Squalene nedir

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Vucudumuzdaki Oksijeni ne artırır diye sorabilirsiniz ? squalene yan etkileri nelerdir gibi bir çok soruya cevap bulabileceginiz bir kaynak

  [​IMG]
  Squalene bütün yaşayan canlılarda bulunan, doymamış yağ oranı yüksek hidrokarbondur. Squalene açık deniz ( okyanus ) köpekbalıklarının karaciğerlerinden alınan ve en fazla ( %98 - %100 ) saflığa ulaşabilmesi için damıtılan bir beslenme eksikliği giderici maddedir. Spualene bitkisel yağlarda da bulunabilir. Örneğin zeytinyağı %0.8 oranında Squalene içerir ve çoğunlukla yemek yapımında ve salata da kullanılır. Yapay olarak elde edilen ya da zeytinyağı ve açık deniz köpekbalıklarının karaciğerlerinden alınan Squalene’in sağlığa farklı da olsa yararı varken, sahil köpekbalıklarından çıkarılanın hiçbir faydasının olmadığı rapor edilmiştir.

  Vücuttaki squalene yüzdesi ( mg / 1g )

  Cilt altı yağ %3
  Karın yağları %0.15
  Deri %0.148
  Pankreas %0.0299
  Akciğer %0.0218
  Safra Kesesi %0.0091  Besinlerdeki squalene yüzdesi

  Zeytinyağı %0.8
  Avokado %0.044
  Patlıcan %004
  Kümes hayvan eti %0.0264
  Peynir %0.0955
  Tuna Balığı %0.014


  Açık Deniz Köpekbalıklarının önemi

  Denizin 500-1000 m. Altındaki dünya, bitkiler olsun, balıklar ya da memeliler olsun hiçbir yaşam şeklinin içinde yaşamasına elverişli olmayan çok acıması bir dünyadır. Bunun nedeni 100 atmosferin üzerinde olana yüksek basınç, çok az oksijen ve kısıtlı besin zinciridir. Sıcaklığı 2-4 derece arasında değişen ve neredeyse hiç ışık olmayan karanlık ve soğuk bir yerdir. Ancak bu yerleşimin olmadığı acımasız yerde gizemli açık deniz köpekbalıkları yaşar. Açık deniz köpekbalıkları çok kuvvetli bir hayat enerjilerine sahiptirler. Bu benzersiz balığın yüzeye çıktığında basınçtaki değişime tahammül ederek uzun bir süre yaşama yeteneği vardır. Açık deniz köpekbalığının U şeklinde, diğer bütün balıklardan farklı olan kendine özgü bir karaciğeri vardır. Karaciğer ağırlığının %80’ yağdan oluşur. Karaciğer, köpekbalığının ağırlığının %25’ini ve vücut uzunluğunun 1,5 katını oluşturur.

  Açık deniz köpekbalıklarına böyle bir ortamda yaşama yeteneğinin sorumlusu olan hayatını sürdürme gücünün squalene olduğuna inanılmaktadır. Bütün açık deniz köpekbalıklarının karaciğerleri aynı oranda ve aynı yüksek kalitede Squalene içermez. Köpekbalıklarının diğer türleri daha az squalene içerirken, Japonca’da ‘Ai’ diye adlandırılan, daha fazla squalene içeren köpekbalıkları seçimde öncelikli rol oynar. Açık deniz köpekbalığı, kansere ve hemen hemen bütün enfeksiyonel hastalıklara karşı direnç sağlayan olağanüstü miktarda Squalene içerir. Squalene; normal hücreleri hasarlardan ve bağımsız radikallerden kaynaklanan bölünmelerden koruyan güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir ve tarım ilacı, polisilik hidrokarbonlar ve vücutta yaşam boyu toplanan ağır metaller gibi toksik kimyasalların çözünmesi ve vücuttan atılması için yüksek kalitede lipofilik özelliğe sahiptir. Hayvanlar üzerindeki çalışmalarda açık deniz köpekbalıklarının karaciğerlerinden alınan squalene güçlü antitümör aktivitesini göstermiştir. En iyi yöntem, Squalene’in geniş dozlarda uzun zaman kullanılmasıdır. Güvenli olup, sağlık için en iyi besin kaynağıdır.  Squalene’in etkileri

  - Vücuttaki oksijeni arttırarak kanser, tümör, romatizmaya karşı vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır.
  - Kemoterapik ilaçlara etkisini arttırarak kanserli hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur.
  - Cilde sürülerek egzama, sedef ve yanıktan oluşan tahrişi giderici etkisi vardır.
  - Başta arterit olmak üzere eklem ve kıkırdak rahatsızlıklarına etkin bir gıda destekleyicisidir
  - Özellikle karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek hepatitten ve alkolden kaynaklanan zehiri attığı görülmüştür.  Referanslar

  - Wan-Soo Choi, Jong-Sei Kim and Sei Jong kim Departmant of biology chosun University, department ofnternal Medicine Chonnam University Medical Shool, Kwangin, Kore
  - Kim Jeong-sang and Kim Jong se department of Oriental Medicine, dongshin University Dep of biology Chosun University
  - Dr. Jong-se Kim, Departmen of belology, college of Natural science Chosun University, 375 Seoasuk Copyright 2003 Korcan Society of elecktron Microscopy
  - Kwang Phil Cho, Jae Sunig kim, Dept anatomical Phatalogy Chunnam Univ. Hospital
  - Su Man Jhung, dept. Of EM, College of medicine, Chosum University  ]Squalene nedir?
  Squalene; squalid cinsi köpekbalıklarının karaciğerinden özel yöntemlerle elde edilen 30 karbon ve 50 hidrojen atomundan oluşan doymamış çoklu bir hidrokarbondur.
  Kararlı hale gelmek için hidrojen atomuna ihtiyacı vardır. Vücuda girince vücuttaki sudan hidrojen alarak üç oksijen atomunu açığa çıkarır.Böylece vücuttaki oksijeni arttırarak yüksek asiditeyi engeller.
  Birçok kurama göre dokulardaki oksijensizlik ve yüksek asidite kanser nedeni olup,normal hücrelerin ölüp farklı bir yapı oluşmasına neden olur.

  Squalene dokulara nasıl iletilir?
  Squalene aslında vücudumuz tarafından da az miktarda üretilerek deri altında depolanır.Squalene aynı zamanda bir lipoprotein olduğu için lipoprotein reseptörlerine bağlanarak vücuda yayılır.Squalene doymamış bir yağ asidi olduğundan Omega 3 gibi davranarak kalp damar sistemindeki iyi kolesterolü arttırarak damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.Anne sütündeki bağışıklık maddesi Alkoksigliserolleri (AKG) çok miktarda içerdiği için bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verir.
  Squalene hücre yenileyici özelliğe de sahip olup hiyerarşik hücrelere dost anarşik hücrelere ise düşman davranır.

  SQUALENE;
  - Oksidasyonun önlenmesi,
  -Kalp damar sisteminin korunması,
  -Hücre yenilenmesi,
  -Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi üzerinde pozitif etkileri olan ve insan yaşam kalitesini arttıran denizden gelen bir sağlık destek ürünüdür.

  Kullanım alanları:
  -kanser önleyici olarak destek verir
  -karaciğer hastalıklarında ve nevraljide pozitif etkili
  -kolesterol düşürülmesinde yardımcıdır
  -şeker ve ülser yaralarının kapanmasında etkili
  -cilde nüfuz edicidir (çok iyi bir krem ve kırışık giderici olarak kullanılır)
  -adaptojen özelliklidir.(Yan etkisi yoktur, zehirsizdir ve sterilize edicidir.)

  Kullanıldığı vakalar;
  -kanser, lösemi
  -astım
  -hepatit
  -böcek ısırıkları
  -güneş yanıkları
  -kalp hastalıkları
  -ülser
  -şeker
  -hafıza güçlendirici
  -cinsel iştahsızlık
  -göz bozukluğu
  -osteoporosis
  -artrit
  -allerji
  -cilt dokusu yenileme  SQUALENE tıbbi ilaçlara bir alternatif değildir. Ancak onların etkilerinin artmasına yardımcı olarak kullanılır.[/B]
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Squaleneadını yeni duydum. Teşekkürler canım paylaşımın için birşey daha öğrenmiş oldum.
   
 3. A

  Abdullah Yeni Üye

  squalenayı ilk defa duymuştum bu paylaşım için teşekkürler...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş