1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sonbahar mevsim köşesi; “Yaprağın üzerindeki karınca”draması

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Serbest Zaman:  Sonbahar mevsim köşesi oluşturulur. Köşeye yağmurluk, şemsiye, sarı yaprak vb. sonbaharı çağrıştıran nesneler konulur. Sonbahar köşesindeki malzemelerle serbest olarak oynamaları için çocuklar teşvik edilir.


  Drama:


  “Yaprağın üzerindeki karınca”draması çocuklarla gerçekleştirilir. Çocukların her birisine kumaş parçası verilir (Kağıtta olabilir.) (Kumaş yaprak olarak kullanılacak.)


  “Minik bir karınca ağaçtaki yaprağın üzerinde yürüyordu (Kumaş parçası yere serilerek yürüme hareketi yapılır). Kuvvetli bir rüzgâr eserek yaprağın ile karıncayı uzaklara savurdu. (Rüzgârda sürüklenme öykünmesi yapılır.) Yaprak önce toprağa düştü. Toprakta karınca yaprakla birlikte yuvarlandı yuvarlandı. (Yere yatılarak yuvarlanılır). Rüzgâr yaprağı tekrar savurdu. Bu sefer yaprak suya düşmüştü. Karınca onun üzerine binerek onu kayık olarak kullandı. (Kumaş parçası yere serilerek üzerine basılır.) İlerledi ilerledi. Ama rüzgâr daha da şiddetlenmişti. “Vuuu vuuu!” diye eserek yaprağı gökyüzüne fırlattı. Karınca yaprağı bir uçak gibi kullandı. (Koşularak kumaş parçası uçurulur.) Rüzgâr birden durdu. Yaprak aşağı düşüyordu. Karınca çok korktu. Ama aklına bir fikir geldi. Acaba yere düşerken canının acımaması için bu sefer yaprağı nasıl kullanmıştır?” sorusu çocuklara sorularak drama tamamlanır (paraşüt vb). (N.ŞİRİN)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Drama eğitimi okullarda genelde verilse de bu sene yapılan düzenleme ile sorunlar ile karşı karşıya gelmekteyiz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş