1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sonbahar- İlkbahar Draması; Gazeteden Top Yapalım; Meyvelerdeki Değişimler

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Serbest Zaman:


  Çocuklar güler yüzle karşılanır. Etkinlik köşelerine yönlendirilerek köşelerde oynamaları sağlanır.

  Süre bittiğinde müzik eşliğinde köşeler toplanır.


  Drama:


  Sınıfın bir bölümü sonbaharı, diğer bölümü de ilkbahar mevsimini temsil eder.

  Öğretmen ve öğrenciler sonbaharı temsil eden yerden ilkbaharı temsil eden yere kanat çırpma taklidi yaparak giderler. Öğrencilere uçma taklidi yaparken, “Aşağıda ne görüyorsunuz? Şimdi nereden geçiyoruz?” gibi hayali sorular sorulur. Bir süre sonra “Haydi, artık yere konalım.” denilerek minderlere oturulur. Her mevsimin kendine göre ayrı güzelliği olduğundan, sonbahar mevsiminin de bir çok güzelliği olduğundan bahsedilir. Kışın dinlenecek olan tabiatın dinlenmeye hazırlık yaptığı anlatılır. Esen rüzgârların yağan yağmurların çevreyi temizlediği söylenir. Sararan yaprakların daldan düşerken salına salına düşmesinin güzelliği bahsedilir. Pencereden dışarıdaki ağaçların yapraklarının düşmesi seyredilir. Çocukların hissettiklerini anlatmalarına fırsat verilir.


  Sanat:


  Çocuklara gazete kâğıtları dağıtılır. Çocuklar gazeteleri yuvarlak şekilde buruşturmaları için yönlendirilir. Sonra parçalar bir poşetin içine doldurulur. Poşetin ağzı sıkıca bağlanarak top oluşturulur.


  Oyun Hareket- Müzik:


  Bahçeye çıkılarak açık havada oyunlar oynanır. Bahçedeki sarı yapraklar bir tarafa toplanır. Sonra yaprakları havaya atıp yere düşmeleri oyunu oynanır. Çocuklara “Senin bir ağacın olsaydı, onunla neler yapardın?” sorusu sorularak çocuklara görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir.

  Daha önce öğrenilen şarkılar tekrar edilir.


  Fen Matematik:


  İki meyve alınarak birisinin kabuğu soyulur diğeri ise kabuğu ile bekletilir. Bir süre geçtikten sonra kabuğu soyulan meyvenin üzerindeki değişiklikler gözlenir. Kabuğu soyulan ve soyulmayan iki meyve arasındaki fark değerlendirilir.

  Mevsimine uygun giyilen kıyafetlerin de bizlerin hastalıklara karşı koruyacağı anlatılır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş