1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Son moda isimler....

Konu, 'Bebek isimleri ve anlamları' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Son yıllarda farklı olmak tutkusu bebek isimlerine de yansıdı. Yeni doğan bebeklerine isim arayışında olan aileler, kimsenin sahip olmadıkları farklı adları tercih ediyor. Son zamanlarda piyasaya çıkan bebek isimlerini konu alan kitaplar, dergiler ve internet siteleri, yeni bebek sahibi olan ailelerin farklı isim arayışlarını da gözönüne alarak, değişik anlamları olan gelen isimlere yer veriyor.
  Ebeveynler, yeni doğan bebeklerine artık Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma gibi dede ve anneannelerinin isimleri yerine iki anlamlı kelimenin birleşmesinden oluşan Canel, Akay veya İngilizce Delfin, Jerfi, Arapça Laçin, ya da Yağmur, Keyhan, Uzay gibi cansız varlık adlarını veriyor.

  Ada, Ahsen, Bilhan, Cevher, Cihan, Deniz, Derman, Destan, Doğa, Doruk, Evren, Eylem, Ilgın, İlter, İnal, Kamuran, Kayra, Meftun, Nisan, Nüzhet, Ogan, Omay, Ömür, Önay, Özgü, Saygın, Sezgi, Tan, Ural, Uytun, Ümür, Vurgun gibi yeni isimlerin diğer bir özelliği ise "unisex" olarak, yani hem kız hem de erkekler tarafından kullanılması şeklinde göze çarpıyor.

  İHA muhabirinin bebek isimlerini konu alan çeşitli yayınlardan derlediği son moda isimler ve anlamları şöyle:

  Erkek isimleri:
  Abay: Sezgi, anlayış, Acun: Dünya, Ahsen: En güzel, Andaç: hatıra, Armağan: Hediye, Asutay: Hırçın tay, Aytunç: Güzel, sağlam, Baran: Yağmur mevsimi, Bars: Yırtıcı hayvan, Bayhan: Zengin ve güçlü, Berke: Cengiz Han'ın torununun adı, Canel: Dostluk eli, Çelen: Akıllı, Darcan: Sıkıntılı, Ener: En yiğit, Erem: Kavuşmak için çaba gösteren, Girgin: Kolay yakınlık kuran, Güçhan: Çetin, güçlü han, Güntan: Güneşin doğuşundan az önceki zaman, İşcan: Çalışkan, Jerfi: Derinlik, Keyhan: Dünya, Laçin: Bir cins şahin, sapr, yalçın, Merih: Dokuz gezegenden biri Mars, Oflaz: Eksiksiz, tam, Pamir: Herşeye gücü yeten, Pars: Yırtıcı hayvan, Pozan: Cana yakın, Renan: Kızıl kan, Ruşen: Aydınlık, Saner: Ünlü, Sazak: Kuvvetli ve soğuk rüzgar, Serter: Sert erkek, Songur: Şahin, ağır, hantal, Tan: Şafak Vakti, Uçkan: Allah'ın kulu, Utku: Zafer kazanmak, Ulaç: Cennette ölümsüzlüğe kavuşan, Utkan: Din uğruna çalışan, Uzay: Sonsuz boşluk, Ülker: Boğa burvunda yedi yıldızdan biri, Ünkan: Tanınmış soydan gelen, Ünverdi: Tanınan, Varol: Var olmakla ilgili, Yıldıray: ayla ilgili, Zirve: Doruk, Zorlu: Tuttuğunu koparan."
   
 2. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Kız isimleri:
  Akay: Dolunay, Alara: Kırmızı süs, Alçin: Küçük bir kuş, Asena: Dişi bir kurt, Asya: Bir kıta, Aygen: Gönül Dostu, Ayşan: Şanlı, Azra: El değmemiş, Balca: Bal gibi, Belin: Şaşkınlık, Bike: Hanım, Bilun: Yarımay, Çağla: Badem, Çilay: Ayın üzerindeki açık renkli lekeler, Dalan: Zarif, Delfin: Yunus Balığı, Derin: Yüzeyi tabanına uzak olan, Durul: Suyun durulması, Ela: Sarıya çalar kestane rengi,en kahraman, Evşen: Hafif, Fidan: Ağaçların genç ve yeni yetişeni, Gazal: Güzel, iri göz, Gökşin: Gök gibi mavi gözlü, Güliz: Güzel iz bırakan, Harika: Eşyanın tabiatı dışında, doğa üstü, garip şey, Hazer: Deniz, büyük su, Ildır: Parıltı, parlayış, Işıtan: Aydınlatan, ışık veren, İlgi: İlişki, yakınlık kurma, İlkyaz: Bahar sonu, yaz başlangıcı, Karmen: Parlak kırmızı, Kayra: Büyük birinden gelen iyilik, Karmen: Parlak kırmızı, Kumru: Güvercinden küçük boz renkli kuş, Melda: İnce ve taze vücutlu, Miray: Yılın ilk aylarında doğan, Nisa: Kadın, Perçem: Mızrak gibi şeylerin üzerine konulan püskül, Püren: Sarı kırmız brenkli bir tür ot, Rüya: Düş, Sanay: Ay gibi güzel, Semin: Değerli, pahalı, Serra: Rahatlık kolaylık, Serva: Masal, Sezal: Sezgili, Sonat: 3-4 bölümlü müzik eseri, Su: Rengi ve kokusu olmayan sıvı, Şiir: Edebi anltım biçimi, Şelale: Büyük çağlyan, Taçnur: Mutluluk, Tamay: Sabırlı, Tennur: Yüksek ulu, Tutku: İhtiras, Umay: Üzerinden geçtiği kişilere mutluluk verdiği inanılan kuş, Umur: görgü, deneyim, Uzel: Usta, becerikli, Ülfer: Irmak, büyük su, Ünseli: Ünü sellere benzeyen, Vicdan: İyiyi kötüden ayırmaya yarayan şuur, ahlak, Vuslat: Kavuşma, yetişme, Yağmur: Yeryüzüne düşün sıvı yağış, Yeliz: Rüzgar ve izi, Zeren: Anlayışlı, zeki.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kızımın adı tabikide Nehir yazılmamış.

  Nehir : Bir tanem bebegim :)

  Nehir ya da ırmak, genellikle denizlere, göllere ya da bir başka büyük akarsuya dökülen, özellikle genişliği ve taşıdığı su miktarı bakımından büyük akarsulara verilen genel isimdir.[1] Bazı durumlarda ise bir başka suya ulaşmadan yer altında kaybolduğu ya da tamamen kuruduğu da görülmektedir. Büyük akarsular nehir ya da ırmak olarak adlandırılırken daha küçükleri ise çay ve dere olarak adlandırılırlar.
  Nehir, su döngüsünün önemli bir öğesidir. Nehirlerdeki suyun temel kaynağı yağışlardır. Yağmur ya da kar yağışı ile yer yüzüne inen su yüzey akıntıları, yer altı suları biçiminde nehirleri beslerken buzullar gibi doğal kaynakların erimesiyle oluşan suları da bu kaynaklara ekleyebiliriz.[2] Nehirlerin doğduğu yere kaynak, denize döküldüğü yere ağız denir. Büyük ırmaklara katılan görece küçük ırmaklar genellikle kol diye adlandırılır.
  Bir çay ile nehir arasındaki fark açık ve net olarak tanımlanamamıştır. Çay dereden büyük ama ırmaktan küçük akarsu olarak[3] tanımlansa da bu büyüklük kavramı görecelik göstermektedir. Bazen bu ayrım akarsunun üzerinde yapılan aktivitilere (taşımacılık, suyun ekonomik değeri, çevresel faktörler) göre belirlenebilir.
  Nehirlerdeki sukayıpları nehir yatağından veya derindeki akiferden meydana gelen su sısıntıları ve kısmen de buharlaşma neticesinde olur.[2] Nehirlerdeki toplam su miktarı dünyadaki toplam su miktarının sadece küçük bir parçasını oluşturmaktadır;
  [​IMG] [​IMG]
  Uydudan Amazon Nehri'nin görünümü


  Nehirler, kaynaklarından başlamak üzere yer çekiminin etkisiyle yokuş aşağı yönde akarak bu akışlarını bir deniz ya da göle ulaşıncaya kadar sürdürürler. Ancak kurak alanlarda nehirlerin sularının tamamını buharlaşma yoluyla kaybettiği durumlarda mevcuttur.Bazı durumlarda ise bir nehrin belli yerde yer altına girerek bazı kayaç türlerinin içinden yer altı suyu oluşturacak biçimde yoluna devam ettiği de olmaktadır. Yine bazı nehirler insan eliyle yaratılmış edüstriyel bölgelerde aşırı yoğun olarak kullanılmakta ve bu da nehrin sularının doğal akıntısına devam edemeden tükenmesine neden olabilmektedir. Dünya üzerimndeki suyun %97'si okyanuslarda bulunurken içilebilir su miktarının üçte biri ise kara buzullarında bulunmaktadır, ve geri kalanının nerdeyse tamamı yer altı kaynaklarındadır. Göller içilebilir suyun sadece %0,5'lik bir kısmı içerirken nehir kanallarında bulunan suyun oranı ise bunun yarısı olan %0,025'tir ve bu da dünyadaki toplam su reservinin dört binde birine denk gelmektedir.[2]
   
 4. zehra

  zehra Yeni Üye

  Miray: Yılın ilk aylarında doğan
  bu ismi çok seviyorum onun için zaten kuzenime koyduk benim prensesim ismini çok güzel taşıyor başka bir isim ona bukadar yakışmazdı
   
 5. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  IŞIK Türkiye'de en çok kullanılan 458. isim (... 456. süha* 457. hayati* 458. ışık* 459. kader* 460. sedef* ...). Ülkemizde yaklaşık her 2*103 kişiden birinin adı IŞIK ve ismin yaygınlık oranı binde 0.48.
  IŞIK adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 28-08-2009 22:15 itibariyle yaklaşık 34*830 kişinin isminin IŞIK olduğu ve IŞIK isimli kişi sayısının her yıl ortalama 571 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

  IŞIK isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702*203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda IŞIK yaşadığını tahmin ediyoruz.
  IŞIK Türkiye'nin en yaygın 458. ismiyken* Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 458. ad ise Kerry ismi. IŞIK adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 456. Ward 457. Kathy 458. Kerry 459. Loren 460. Troy isimleri de sayılabilir.


  Kaynak : ismididikle.com
   
 6. a

  ayşe Yeni Üye

  Çocuklara garip garip isimler konmaya başladı.
   
 7. Nursena

  Nursena Admin

  Bu sene kızlarda Nehir isimini çok duymaya başladım. Erkeklerde değişen yok Mehmet , Muhammet , İbrahim, İsa , Musa , Ali , Ahmet gibi kültürel isimlerimiz. Birde Murat var pardon :)
   
 8. e

  emine Yeni Üye

  Her sene popüler bir isim çıkıyor o yılın bebeklerinin çoğu aynı isimi taşıyor:)
   
 9. Kelebek

  Kelebek Yeni Üye

  Yakında çocukların isimi araba markası gibi olacak yabancı yabancı :) kültürümüze yabancı isimler.
   
 10. Murat

  Murat Yönetici

  Ne kadar moda olsada Ayşe, Fatma, Zehra, Hatice, Zeynep, Elif gibi isimler çok fazla tercih ediliyor.
   
 11. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  Benim isimimde moda :) Mavi güzel isimdir deniz gibi gökyüzü gibi maviyim..
   
 12. A

  Abdullah Yeni Üye

  bu hiç güzel isim değil eskilerin ismi daha güzel bana göre mesela burak veya kağan gibi...
   
 13. A

  Abdullah Yeni Üye

  çok yakında isimler isimler yabancı olacak araba markası gibi..
   
 14. A

  Abdullah Yeni Üye

  son isimler kübra hatice buket gibi isimler çok tercih ediliyor...
   
 15. A

  Abdullah Yeni Üye

  NEKADAR olsada hatice fatma buket gibi isimler tercih edilir...
   
 16. A

  Abdullah Yeni Üye

  Ne kadar yeni olsada eski isimler tercih ediliyor...
   
 17. A

  Abdullah Yeni Üye

  Çocuklara garip isimler konuluyor bu isimler ne kadarda güzel olsa da ama eski isimler daha çok tercih ediliyor...
   
 18. B

  BELGİN Yeni Üye

  İlginc erkek isimleride var. Bir Bababın veya Annenin evladına güzel isim vermesi lazım manasız isimlerle doldu etrafımız.
   
 19. Murat

  Murat Yönetici

  Abdullah o kadar çok sevmişsinki konuyu yorum yaparak en güzel senin isimin oldugunu ifade etmişsin sanırım :)
   
 20. i

  irem Yeni Üye

  hehehehehhe :) Abdullah bu konudaki görüşünü herkesin beynine kazımak istemiş galiba :p
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş