1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Somatizasyon bozukluğu nedir?

Konu, 'Psikoloji' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  SOMATOFORM AĞRI BOZUKLUĞU

  Asagidaki belirtilerinden varligi halinde bu durumdan bahsedilir.

  1- Vücudun bir ya da daha çok bölgesinde hissedilip bu nedenle tetkik ve değerlendirme yapılacak derecede şiddetli ağrı yakınmasının olması.

  2- Bu ağrı belirgin bir gerilime ya da mesleki toplumsal ve kişinin yapabildiği diğer aktivite alanlarında bozulmaya yol açmaktadır.

  3- Ağrının başlayıp şiddetlenmesinde ve devam etmesinde ruhsal faktörlerin önemli katkısının olduğu görüşüne varılır

  4- Bu sikayetler bilerek ve isteyerek bir amaç elde etmek amacı ile oluşturulmamıştır.

  5- ağrı yakınmaları bir kaygı bozukluğu ya da psikotik bozukluktan dolayı oluşmamıştır.

  ağrı kişinin günlük üretim ve davranışlarında bozulmalara yol açarak iş yapamama ve işten ayrılmalara okula gidemeyerek eğitiminde aksamalara hastanelere abone olmalarına ve başlıca konuşma konularının ve düşünce içeriklerinin ağrı üzerine olmasına gereksiz ve çok miktarda ilaçlar kullanmalarına evlilik ve sosyal ilişki sorunlarına yol açmaktadır.

  Bu kişilerde ağrı gidermek amacı ile bağımlılık yapma potansiyeli olan ilaçların yanlış kullanımı ve sonuçta bağımlılığı görülebilmektedir. Ağrılar sebebiyle intihar düşünce ve davranışları görülebilmektedir. Ağrıyı önlemek için çok uzaktaki sağlık kurumlarına ya da sağlıkla ilgisiz kişilere şarlatanlara başvurabilmekte çok zaman para ve daha çok sağlık kayıplarına neden olabilmektedirler. Bu da insanlara kusup kapanmalarına ruhsal sorunlarının ağırlaşmasına mücadele güçlerinin azalıp daha çok ağrı hissetmeleri seklinde bir kısır döngüye yol açmaktadır.

  Ağrıya ilerleyen donemde depresif bozukluklar ve kaygı bozuklukları eslik etmektedir. ağrı bozukluğu pek çok vucutsal hastalık durumunda da on planda olabilmektedir. Bunlar arasında eklem-kas-kemik rahatsızlıkları (romatizmam hastalıklar yaşlılardaki kemik erimeleri bel ve boyun fıtıkları) diyabet (seker hastaligi) ve damar sertliği gibi vücut damar ve sinirlerinin harabiyeti bazı tümörler sayılabilir.

  kadınlarda ağrılar erkeklere göre iki kat daha çok görülmekte ağrılardan da özellikle bas sırt göbek altı bölgesi ve kas-eklem ağrıları on planda bulunmaktadır. Ağrılar 40-50 lif yaşlarda en çok gözlenmektedir. Ailelerinde depresyon ve madde kullanımı olan ailelerde daha çok gözlenmektedir.

  bazı kişilerde kişinin ağrıyı daha çok hissettikleri ağrı eşiklerinin düşük olduğu gözlenmiştir. bazı kişilerde de ağrı hislerinin geçmişte şiddetli olarak yaşanan fiziksel vücuda uygulanan cezalandırmalarla ilişkili olduğu gözlenmiştir. ağrı hissi sevgi ve bakim kaynağı olacak bir kişinin desteğini aramayla ayni zamanda oluşabilmektedir.

  Zaman zaman kişiler gerginliklerini ( yaşanan kayıplar hedefe ulaşamamak vs. gibi streslerde) yaşanılan suçluluk hislerini ağrı üzerinden dışa vurup kendilerini rahatsız eden sorunların ağırlığını istemsiz olarak hafifletip kendi düşünce alanlarından uzaklaştırmaktadırlar.

  Yani bir durum daha kabul edilebilir ve hatta çevreden daha destek yardim ilgi ve anlayış görebileceği ağrı yakinmalarına dönüştürülmektedir. Bu yolla kişiler bazen çevrelerini de elleri altında tutabilmekte bazı sorumluluklardan kurtulabilmektedirler.

  Rahatsızlıkta beyin yapısına ait bir takım anormalliklere de rastlanabilmektedir. Duysal ve limbik yapılara ait anormallikler de ağrı şiddetini belirlemektedir. P maddesi ve diğer bir takım moleküller de ağrının hissedilmesinde etkili olmaktadır.

  Tedavi:

  Tedavi vucutsal hastaligin varlığında hastalıkla ilgili birim ile paralel olarak tedavinin yürütülebilmesi seklinde olmakta ya da ayaktan tedavi ile olabilmektedir. önemli hedef olabildiğince çabuk hareketin ve olabilen en yüksek işlevselliğin sağlanabilmesidir. Bunun için ilaç tedavisi yanında bireysel terapiler hipnoz fizik tedaviden faydalanılmaktadır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Somatizasyon ağrıları nedir nasıl tedavi edilir noktasında çok geniş olmasada bilgilendirici açıklamalar.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bu konu ile ilgili bilgim hayli hayli artti guzel bir konu olmus tesekkur ederim .
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş