1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sol Elini Kullananlar Daha Mı Zeki

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Beynin sol yarım küresi dil ve sözel becerileri gerçekleştirmeniz yönünden daha baskın özelliğe sahiptir. Sağ yarım küre ise matematiksel ve mekansal zeka gerektiren işlemlerde etkin rol oynamaktadır. Sol el hareketlerini beynin sağ yarım küresinin; sağ el hareketlerinin ise beynin sol yarım küresinin yerine getirdiğini duymuşsunuzdur. Solaklarda beynin sağ yarım küresi sol elin hareketlerininde yönetildiği merkez olduğu için solakların mekansal ve matematiksel becerilerde daha düşük performans göstermektedirler. Bunun sebebi ise sağ yarım kürenin yönetim biriminin ikiye bölünmüş olması.

  sol-elini-kulla-20153103114118743.jpg

  Buradan çıkaracağımız sonuç solaklar sağ elini kullananlara göre daha zeki değil. Bunun üzerine yapılan birçok araştırma sonucuna göre sol elini kullananların matematiksel zekalarını daha iyi kullanabildikleri sonucuna ulaşılsa da sağlakların mı yoksa solakların mı daha zeki olduklarını kesin belirten bir bulgu henüz elde edilememiştir.
   
 2. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Hep öyle derler ama ben pek ihtimal vermiyorum zeka beyin ile alakalı.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Zeka'nin bununla alakali oldugunu dusunmuyorum, beyin ve diger baska faktörlerle alakali bir durum oldugu dusuncesindeyim sahsen.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş