1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Kış aylarının gelmesiyle beraber, soğuk havanın etkisini, etrafımızda olduğu kadar cildimizde de görmeye başlarız. Soğuk hava, düşük nem oranı ve rüzgar ile birleştiğinde, cildi kurutup zarar verebilmektedir. Kan dolaşımından, damarların büzüşmesine dek, vücudumuzda çeşitli farklılıklara neden olan soğukla birlikte cildimizde savunmasız kalmakta ve sanki cildimiz hızlı bir şekilde yaşlanmışcasına belirtiler ortaya çıkmaktadır. Evlerde kullanılan merkezi ısıtma sistemleri de cilt kuruluğuna ve nemin kaybolmasına neden olmaktadır. Kuru havalarda cilt kendi nemini kullanarak bu boşluğu kapatmaya çalışır. Soğuk havalarda cilt bakımı, cildin extra kuruluğu göz önüne alınarak uygulandığı taktirde, kış aylarını nemli ve daha sağlıklı bir cilt ile geçirmek mümkündür.

  Daha Çok Nem Gerekli!
  Soğuk havalarda su bazlı yerine yağ bazlı krem kıvamında bir nemlendirici kullanılabilir. Yağ cilt üzerinde koruyucu bir kalkan etkisi gösterecek ve ince krem ya da losyonlara göre ciltteki nemin daha fazla korunmasına yardımcı olmaktadır. Nemlendirici seçimi yaparken, tercihinizi doğal ve organik ürünler ile yapabilirsiniz. Avakado, badem, jojoba yağları veya hindistan cevizi, cildi hem nemlendirir hem de bunun yanında cildinizi besleyerek korumaktadır. Ayrıca gliserin benzeri nemlendirici madde bulunduran ve nemi cilde çeken losyonlarda kullanabilirsiniz.

  Kullanacağınız cilt ürünlerinin içinde neler bulunduğunu her zaman bir göz atarak bakmanız önerilmektedir. Koruyucu ve parfüm içeren maddeler cildinizi kurutup, tahriş edeceği için propilen Glikol, quaternium-15 ve imidazolidinyl urea adlı koruyucular, çeşitli bakım ürünlerinin içinde bulunan ve hassas & narin ciltlere zararı dokunduğu bilinen başlıca maddelerin yer aldığı ürünlere karşı dikkatli olmanız gerekmektedir.

  Ayrıca soğuk havalarda anti-bakteriyel sabun, parfümlü sabun ve alkol içeren cilt bakım ürünleri kullanılmanız önerilmez, çünkü bu ürünler cildin yağını ve nemini kurutabilir.

  Dışarıya Çıkarken Cildinizi Korumaya Alın
  Yazın nasıl cildinizi güneşten kaçırarak koruyorsak kışın da aynı şekil devam etmemiz gerekmektedir. Bulutlu ve karlı günlerde bile doğal içerikler, güneşten koruyucu krem sürmek ve dudak nemlendiricisi kullanmak gerekmektedir. Özellikle kar’ın ışığı sudan daha fazla yansıttığı bilinmektedir. Dudaklarımızda yağ bezleri olmadığı için çok hızlı bir şekilde kuruyup çatlamalar görülmektedir. Yüzünüzü atkı ile örtmek ve eldiven kullanmak, soğuk hava kızarıklıklarının ve çatlamalarının önüne geçebilmektedir.

  Çok Sıcak Su İle Yıkanmayın
  Kışın sıcak bir banyo kadar keyif veren çok az şey var. Banyodaki su ne kadar sıcaksa cildi o kadar çok nemsiz bırakıp, kurutacak anlamına gelmektedir. Sıcak su ılık ya da soğuk suya göre cildin yağını ve nemini çok daha çabuk alır. Bu yüzden kışın banyoda kalma süresini biraz kısa tutmak ve ılık su ile yıkanmak cilt için daha iyi ve sağlıklı olacaktır.
  Banyo sırasında cildi tahriş etmemeye özen göstermeli; peeling uygulaması ile kaşıntıya neden olan kuru cilt tabakası yok edebilirsiniz. Ancak banyodan çıkar çıkmaz hemen nemi hapsedecek, tutacak bir yağ ile cildi tümüyle nemlendirmeniz de önem arz etmektedir.

  Nem İçin Bol Su Veya Bitki Çayı Tüketin
  İçimizde ki sağlık durumumuz nasılsa cildimizede sağlıklı olduğumuz düzeyde yansıma yapar. Vücudun nemini koruması için, yeteri kadar su tüketiyor olmanız en önemli ayrıntılar arasında yer almaktadır. Günlük ortalama 2-3 litre su tüketmeniz en sağlıklı olan tüketim olacaktır. Kafein, alkol ve diğer tüm idrar söktürücü özellikteki içeceklerden sakınmak en güzelidir. Sıvı içeren sebze, meyve ve çorba benzeri gıdalar, bitki çayları vücudun neminin korunmasına oldukça yardımcı olmaktadır.

  Omega-3′ler Bakımından Oldukça Zengin Yiyecekler Tüketmelisiniz
  Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, oldukça sağlıklı ve yararlı yağlardır; çünkü hücrelerinizde doğal yağların barınmasına ve cildin nemli kalmasına yardımı dokunmaktadır. Soğuk su balıkları ya da ceviz türü gıdalar arasından omega-3 içerenlere daha fazla ağırlık vererek tüketimde bulunabilirsiniz. Yağlı, tuzlu, asitli gıdalar ya da sigara, alkol hava kaç derecede olursa olsun, cildimizi oldukça olumsuz etkilemektedir.

  Evinizi Ya da İş Yerinizi Çok Sıcak Tutmayın
  Ev ya da iş yerlerinde kullandığımız çoğu ısıtma sistemleri hem havayı hem de cildimizi kurutmaktadır. Soğuk günlerde bütçemiz el verdiğince ısıtma cihazlarını köklemeye uğraşırız; fakat aslında bu durumun cilt için kötü olduğunu düşünmeyiz. Havayı kurutmaması ve vücudumuzu olumsuz yönde etkilememesi için oda sıcaklığını 23 dereceden az tutmamız önerilmektedir. Unutmayın ki, dışarının soğuğu ile iç mekanların sıcaklığı arasındaki yüksek ısı farkı da cildi yıpratıp zarara uğratacaktır. Isı değişimine maruz kalan cilt esnekliğini kaybederek kuruyabilmektedir.

  Bulunduğunuz mekanın nemini kontrol edebilmek için, bir diğer seçenek ise iç mekanlarda özelliklede yatak odanızda havaya nem veren buharlaştırıcı cihazlardan yararlanmaktır.

  Soğuk havalarda yukarıdaki önerilenler, cildinizi korumak için işe yarayacak kolay uygulanabilir yöntemlerdir; ancak, cildinizde soğuk havanın yol açabileceğinden çok daha şiddetli anormallikler göze çarpıyorsa en iyisi önce herhangi bir cilt bakım uzmanına baş vurup tedavi olmaktır. Soğuk hava dışında, astım, egzama, alarji veya başka genetik hastalıklar da cildinizi etkileyebilmektedir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Soğuk havalarda cildimizi koruyacak şekilde yapılan bakımlar gerekiyor, biz erkeklerin bakımı kirli sakal oluyor :)
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Soguk havalarda dikkatli olmak lazim biraz ama yinede ben yillardir sogugun, karin icindeyim ama özel olarak birsey yapmiyorum hani saglam giyinmek haricinde :D
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş