1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sizin evliliğiniz hangi evlilik?

Konu, 'Evliliğe Hazırlık' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Birçok çift duygusal anlamda birbirine ne kadar yakınsa evliliğinin o kadar iyi yürüyeceğini düşünür. İşbirliği içerisinde yürüteceğiniz ilişkinizde evlilik dengesini kurmak bir hayli zor! Evlilik üzerine yapılan araştırmalar 4 çeşit evlilik olduğunu kanıtlamıştır. Tamamlayıcı, en yakın arkadaş, çatışmaları azaltıcı ve duygusal anlamda güçlü evlilik olmak üzere evlilik çeşitleri 4 çeşittir.

  *Tamamlayıcı çift tarzında evlilik: Bu tarz evlilikte partnerlerin evliliğe katkıları farklıdır. Her birey farklı bir alanda iyidir ve evliliğin yürümesine o alanda katkı sağlar. Bu çiftler çatışmaları çözmede adeta ustadırlar. Bu çiftlerin cinsel ilişkileri iyidir. Ama heyecandan yoksun bir evlilikleri vardır. Bu çiftler birlikte zaman geçirmeye ilişkideki yakınlığa önem verirler.
  evlilik-baş.jpg
  *Duygusal olarak güçlü çift tarzındaki evlilik: En geçici ve istikrarsız olmanın yanı sıra bu evlilik türü en eğlenceli, erotik ve keyifli olandır. Kimi zaman çok yakın iken kimi zaman mesafeli duruş hakimdir. Sevgide öfke de güçlü yaşanan bu evlilik türünde ilişki iyi gittiği sürece heyecan ve hareket eksik olmaz. İstikrarsızlık hakimiyetini sürdürdüğü için boşanma kaçınılmaz olabilir. Çatışmalar zaman içinde sıklaşabilmektedir. Çatışmalar kişisel aşağılama ve saygısızlık boyutuna girerse evlilik bağları kopma noktasına girer. Bir takım cinsel çatışmalarla karşılaşmak mümkündür. Şiddetli kavga sonrasında cinselliği barış amacı ile kullanmak bu evlilikteki en sağlıksız davranıştır. Sorunlu cinsel yaşam ilişkiyi bitirebilmektedir.
  fft20_mf5378412.Jpeg
  *Çatışmaları azaltıcı çift tarzında evlilik: En istikrarlı evliliktir. Erkek evin reisi kadın ise ev işlerini yapandır. Bu evlilikte yakınlık sınırlı olup odak nokta ailedir. Güçlü duygusal ifadelere yer yoktur bu evlilikte. Cinsel sorunlar görmezden gelinir. Kısacası cinsel sorunlardan kaçınılır. Bu sorunlarla yüzleşilmek istenmez. Cinselliği başlatan ve idare eden taraf erkektir. Cinselliğin az olduğu ya da hiç olmadığı evliliklerdir. İlerleyen yaşta erkekte sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik görülür. Erkek bu sorunlarından dolayı hayal kırıklığı yaşamamak adına cinselliği bitirir.
  fft20_mf5378413.Jpeg
  *Yakın arkadaş olan çift tarzında evlilik: Yakınlık, birbirini kabullenme, paylaşım ve sorumluluk alma bu evlilik tarzında tavandadır. Bu çiftler zamanlarını ve psikolojik enerjilerini evliliklerini en iyi şekilde yürütebilmeye harcarlar. Bu tarz evlilikte beklentiler karşılanmadığından sonuç genellikle boşanma ile sonuçlanmaktadır. Evlilik bağını güçlendiren ve özel kılan cinsel hayattır. Yatak odasının dışında da çift sosyal hayatta birbirine dokunmaktan zevk alır. Her iki tarafın beklentilerine cevap veren bir seks yaşamı geliştirilmiştir. Hayal kırıklıkları ilişkiyi etkilemektedir. Bu çiftlerdeki fazla yakınlık erotizme zarar verebilmektedir. Çift olumsuz duygularını karşıdakini inciteceğim korkusu ile açıklamaz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Saygı ve sevgi çerçevesinde çok güzel bir evlilik :) birde bebek olunca ne güzel oluyor sormayın.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Evlilikte sevgi saygi cok önemli unsurlar diye dusunuyorum Murat abimin dedigi gibi birde bebek olunca cok guzel oluyordur :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş