1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Siyah Çayın Dikkat Üzerindeki Etkisi

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Siyah çay her kahvaltıda tüketilen içecek türleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde günün her saati içilen siyah çayın kalp sağlığından kansere kadar karşı koruyucu flavonoidlerin alınmasında en önemli besin ve içecek kaynaklarının başında geldiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Çayda bulunan kafein ve teanin denilen iki özel bileşiğin dikkatin arttırılmasında oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucu bulunmuştur. Ve siyah çay uyanık kalmanın da en etkili ilacıdır.

  Kenya çayın yetiştirildiği önemli bölgelerden biridir. Amerikalı Beslenme Uzmanlarının Kenya’da yaptıkları araştırmalarda; Kenya’lı kadınların gün boyunca 6 büyük çay fincanı içtikleri çayın günlük çalışma performanslarında % 5’lik bir artışa etkisi olduğu belirtilmiştir. Şekersiz ve sütsüz içilen çayın vücutta bilişsel fonksiyonları çok daha etkin bir şekilde uyardığını belirten bilim adamları, günde 5-6 fincan siyah çay içiminin dikkat üzerine olumlu etkisinin olduğunun önemini de vurgulamaktadır.

  Araştırmalara göre siyah çay içiminden 10 dakika sonra çayda bulunan kafein ve teanin maddelerinin beyinde uyarıcı etkisi oluşmakta ve dikkat toparlanmaktadır.

  Toplumumuzda siyah çay içimi ile ilgili açıkçası yanlış inanışlar bulunmaktadır. Siyah çay içenlerde demir eksikliği anemisi oluşacağı, siyah çayın besinlerin içindeki minerallerin emilimlerini azaltacağı kanısı fazladır. Ancak bilimsel araştırmalar bu topluma işlemiş yanlış kanıyı doğrulamamaktadır. Siyah çay açık ve limon dilimi konularak içildiğinde demir eksikliği anemisi olan hastalarda dahi olumsuz bir etki göstermemektedir. Çay açık içildiği sürece hiçbir besinin içindeki minerallerin de vücut için yararlılığını olumsuz yönde etkilememektedir. Burada önemli bir konuda günde içilen çayın miktarıdır. Genelde araştırmalar vücut için yarar miktarını en az 3 en fazla 6 fincana kadar değerlendirdiği araştırmalarını yayınladığı düşünülürse günde 6 fincana kadar açık ve limon dilimi eklenmiş çayı sağlıklı bir içecek olarak tercih edebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş