1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sivilce Tedavisi - Roaccutane

Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Roaccutane sonrası lekeler için tedavi nasıl olur ? tretin sivilce izlerini geçirecek sivilce ilaç isimleri ve zoretanin sonrası izleri geçirme yolların hakkında sorularınıza cevap bulabileceginiz bir kaynak


  Hafif Akne (Sivilce) Tedavileri
  [​IMG]

  Hafif akneler (sivilce) Topical jel(yüze sürülen) solüsyon ve losyonlarla tedavi edilir. Ekstra vitamin ve minerallerin kullanımının tedaviye faydası bulunmamıştır.

  Kendiniz Neler Yapabilirsiniz;

  -Yüzünüzü su ile hafif bir temizleyici sabun veya antiseptik jel kullanarak günde iki kez yıkayın
  -Akne (sivilce) ürünlerini sadece akne üzerlerine nokta halinde değil tüm etkilelen alanlara yayarak uygulayın.
  -Akne (sivilce) tedavi ajanları ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.
  -Yağsız bir nemlendirici kuruma şikayeti için kullanılabilir.
  -Yağlı kozmetikler, fondoten, krem ve güneş koruyucular kullanılmamalıdır.
  Iyileşme 2-4 ay arasında olabilir.
  -Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı doktorunuzla görüşülmelidir.

  * Hafif derecede ki Aknelerde genellikle topikal yani dışardan sürme şeklinde ilaçlar kullanılır .

  Topikal Akne (Sivilce) İlaçları ;

  Antiseptic Deri Temizleyicileri;
  Örnek ; Sebamed Sabun , İmex Sabunu gibi ..
  Antibiotikler;
  Etken Maddesi = Clindamisin , Eritromisin
  Örnek İlaçlar; Tetradox , Aknilox,Monodox gibi ..
  Retinoidler(Soyucular):
  Etken Madde ; Tretionin, Adapalene
  Örnek İlaçlar ; Tretin, Acnelyse , Differin gibi ..

  Orta Dereceli Aknede (Sivilce) Tedavi


  Burda da topical ajanlar(yüze sürülen), yanısıra Oral(ağızdan alınan) tedavilerde uygulanır.

  Antibiyotikler ;
  Etken Maddesi ; Tetrasiklin, Eritromisin ,Doksisiklin
  Örnek İlaçlar; Tetradox , Aknilox , Benzamycin ..
  Kadınlarda Östrojen ve Antiandrojen Tedavilerde ; Diane 35 , Spirinololakton vb..
  Tedaviye dirençli Aknede
  Etken Maddesi; İsotretionin Olan İsotrexin.

  Şiddetli Aknede (Sivilce) Tedavisi:

  Şiddetli akne (sivilce) Ağızdan ilaçlarla tedavi edilir. Hasta mutlaka dermatolog kontrolünde olmalıdır.Pek çok hasta Oral isotretionin(Roaccutane,Zoretanin gibi.. ) ile tedavi edilir. Bu tedavi hasta için uygun değilse Uzun süreli antibiotikler .Kadınlarda ise antiandrojenler tedavi kullanılabilir.


  Sivilce İzleri Tedavisi


  Not: Leke tedavisinde en önemlisi doğru teşhistir.
  -Sivilce sonrası kalan izler sivilce esnasında oluşan reaksiyonun yaygınlığı ve derinliğinin derecesine bağlıdır. Reaksiyonun şiddeti sivilce izlerinin tipini, derinliğini ve tipini belirler. Üç tipte iz vardır.

  - Yüzeysel Sivilce İzleri
  - Derin Sivilce İzleri
  - Keloid

  Yüzeysel Sivilce İzleri:

  Eğer Derinin Yüzeysel Tabakaları etkilenirse yüzeysel izler kalır. Bu izler hafif kırmızı,pembe renkte ve çok az deriden çöküktür. Bazen kahverengi renkli değişiklikler de olabilir. Bu tür izler için çok derin işlemler gerekmez. Retinoik Asit(tretin,differin,acnelyse türevi), Meyve Asitlerinin Deriye Uygulanması Yüzeysel peeling işlemleri bu tür izleri giderebilir.

  Derin Sivilce İzleri


  - Bu tür izlerde derinin alt tabakaları etkilenir. Deriden oldukça çökük, başlangıçta kırmızı , zaman içerinde beyaz renkte derin izlerdir. Bu tür izlerde daha farklı ve derin işlemler yapılarak bir dereceye kadar düzelme sağlanabilir.

  - Derin Sivilce İzleri - Icepick skar ;
  Icepick skar buz kıracağı ile delinmiş gibi gözüken dar, keskin sınırlı bir sivilce izidir. Genellikle 2 mm' den dardır. İzin derinliği derinin alt dokularına ve yağ dokusuna kadar gider. Icepick skar lazer ile cilt soyma ve dermabrazyon gibi iz tedavilerine uygun değildir çünkü çok derindir.

  - Derin sivilce izleri- Boxcar skar ;
  Boxcar (yük vagonu) skar yuvarlak veya oval şekilli, keskin dikey kenarlı deriden çökük izlerdir. Icepick skardan farkı, izin dibi sivri değildir. Yüzeysel boxcar skar 0.1-0.5 mm derinliktedir. Bu tür izler derin soyma teknikleri ile iyileşebilir. 0.5 mm den daha derin izler derin soyma tedavilerinin dışındaki diğer teknikler uygulanmalıdır

  - Derin sivilce izleri - Rolling skar ;
  Rolling (dalgalı) skar normal görünümlü üst derinin , alt tabakalar tarafından çekilmesi sonucu oluşur. Bu yüzden deri dalgalı görünür. Rolling skar subsizyon tekniği dışındaki tedavilerle iyileşmez.

  Keloid ;

  Nadiren bazı kişilerde sivilce bölgesinde fibroblastların ( kollajen üreten hücreler) fazla çalışması nedeni ile deriden yukarı doğru büyüyen kabarık yara dokusu yani keloid oluşur. Daha çok erkeklerde gövde bölgesinde görülür.

  Güncel Sivilce İzi Tedavileri ;
  * Topikal Tedaviler ; Tretin , Acnelyse , Differin gibi Retinoik Asit ve Tretinoin etken maddesi içeren ilaçlar.

  Diğer Başlıca Tedavi Şekilleri ;
  1- Karboksiterapi ;
  -Karbondioksit (CO2) gazının tedavi amaçlı derialtına enjekte edilerek dolaşımın ve dokudaki bölgesel metabolizmanın hızlandırılması ve yenilemesi işlemidir.

  2- Dermabrazyon , Mikrobrazyon ;
  - Mekanik olarak derinin yüzeysel tabakasının bir nevi tıraşlama ile uzaklaştırılması, pigment lekelerinin yok edilmesi, yara ve sivilce izlerinin azaltılması, ince kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir)

  3- Kimyasal Peeling ;
  - Kimyasal peeling sistemindeki temel amaç, cildin hasar görmemiş, sağlıklı cilt tabakasının üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak, hasar görmemiş tabakayı ortaya çıkartmak ve canlandırmaktır. sonuç ise daha sağlıklı, daha pürüzsüz ve daha canlı bir cilttir

  4- Photolazer ;
  -Işık tedavisi sayesinde hem sivilce izlerinde iyileşme, aynı zamanda lekeleri tedavi etme, kılcal damarları geçirme ve ciltte antiaging etki yaratırlar. Cilt yüzeyi düzgünleşir, cilt daha kalın ve daha sağlıklı görünür.

  5- Lazer Tedavileri ;
  * Fraksiyonel Lazer ;Bu lazer sistemi ile izin derinliklerine kadar lazer ışını gönderilmesi hedeflenir. Bu ışın kötü iyileşmiş bu dokuya uygulandığında bir kısmını yakarak eritir.
  Fraksiyonel Lazer Nerelerde kullanılır ;
  -Akne , sivilce , ameliyat , yanık ve yara izleri
  -Gebelik ve doğum sonrası çatlakları
  -Cilt kırışıklıkları
  -Yaşlılık ve güneş lekeleri
  -Cilt Sıkılaştırma ve gençleştirme

  6-İPL Tedavisi ;
  -IPL tedavisinde flash lambasından yoğunlaştırılmış görünürbir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir.
  Kullanıldığı Alanlar ;
  -Damarsal deri hastalıkları
  -Koyu renkli lekeler
  -Epilasyon

  7-Kryoterapi ;
  - Sıvı azot ile dondurma tedavisi, buz tedavisi..

  8-Dolgu maddeleri ;
  -Sivilce izler elverişli ise yapılan dolgu madde enjeksiyonları oldukça yüz güldürücü sonuçlar verebilirler. Tedavi yöntemlerini seçerken iz derinliği, cilt rengi oldukça önemli. Bazen tek bir yöntem tercih edilirken bazen kombine tedaviler daha iyi sonuçlar verebilir. Yüzeysel izlerde başarı şansı %80-%100 arasında değişirken, derin izlerde başarı %40-%70 arasında değişir. Önemli olan doğru uzmanlara başvurarak tedavi seanslarınızı düzenli devam etmeniz.

  NOT : Her Arkadaş Tek bir Başlıkta Açıyor Soruyor , Burda Genel Olrak Neredeyse Her Tedaviyi Açıklıyorum.İlaç İsimleri Bilgi Amaçlıdır.Doktor kontrolü altında kullanın ..
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Sivilce ergenlik çağında çoğumuzun başına bela olmuştur. Elimiz hiç durmaz habire oynar patlatırız en azından ben hep öyle yapardım tabi sonrada sivilce izleriyle mücadele en güzeli uzman birinden yardım almak. Tşk ederim canım bilgiler için.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Roaccutane yi daha önceleride cok duydum bu bazi kisilere iyi bazi kisilerede olumsuz yansiyor, dikkatli ve kontrol altinda denemek lazim. Sivilce ergenlik caginda normal olan birsey cok fazla kurcalamamak gerekir ama tabiki alinabilecek önlemler var ancak yinede zamana birakilmali. Bende öyle cok fazla yoktuda suratimda olur olmaz yerlerde cikardi kurtulduk cok sukur :D
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş