1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sırpsındığı savaşının sonuçları nelerdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Osmanlının Sırpsındığı savaşının kazanılmasıyla, Edirne ve Batı Trakya'da güçlenmesi ve bu bölgelerin Osmanlı Devleti için daha güvenli hale gelmesi açısından çok önemlidir.

  Meriç Nehri, Osmanlı Devletinin kontrolüne geçmiş. Balkanlardaki Macar üstünlüğünde düşüş bu savaş ile başlamıştır. Yenilen ülkeler arasında Bulgaristan vergiye bağlanmış ve Bulgar İmparatorluğunun gerilemesi, Bulgaristan'ın Osmanlı eline geçiş süreci hızlanmıştır.

  Osmanlı Devleti ilk kez Haçlı ordusunu yenmiştir. Bu galibiyet ile birlikte Balkanlara geçiş kolaylamıştır. Bunun yanı sıra bu savaş Sırplarda intikam duygusu da uyandırdığından Çirmen Savaşının yapılmasında Sırplar için bahane olmuştur.

  Osmanlı komutanı Hacı İlbey ise Lala Şahin Paşa tarafından, bazı kaynaklara göre kendi emrini dinlemediği için bazı kaynaklara göre ise kendisi kuvvet fazlalığından korkup padişahtan kuvvet isterken altındaki bir kimsenin düşmana saldırması ve başarı kazanmasını içine sindirememesi, mahcup duruma düşmesinden, dolayı zehirlenerek öldürülmüştür.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş