1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sıraya Girelim Ellerimizi Yıkayalım

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Oyun saati bittikten sonra sınıfın toplanacağı çocuklara duyurulur. Öğretmen çocuklara “Bugün sınıfımız çok dağılmış hepimiz birer elektrik süpürgesi olalım, elektrik süpürgesi sesini çıkararak sınıfımızı toplayalım.” der. Sınıfı düzenleme işi bitince çocukların u biçiminde oturması sağlanır. Bu arada öğretmen sınıfın panosuna değişik yerlerde sıraya girmiş insanların resimlerini asar. Çocukların bankada, fırının önünde, postanede, otobüse binerken, el yıkarken sıraya girmiş çocukların, insanların resimlerine dikkat çeker ve bu insanların ne yaptıklarını sorar. Öğretmen çocuklarla sıraya girmenin neden gerekli olduğu hakkında sohbet eder. Sohbet sırasında aşağıdaki soruları kullanarak çocukları yönlendirir.

  · Nerelerde sıraya girmeliyiz?

  · Neden sıraya girmeliyiz?

  · Sıradayken nasıl davranmalıyız?

  · Okulda ne zaman sıraya girmeliyiz?(el yıkamaya giderken, yemekhaneye giderken, bahçeye çıkarken, servise binerken vb.)

  Sohbetimiz sona erdikten sonra sıraya girerek ellerimiz yıkamaya gideriz. Ellerini yıkayan çocuklar tekrar sıraya girerek yemekhaneye (sınıfa) geçilir. Kahvaltıda yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/içer. Öğün zamanlarında yemek yemeye çaba gösterir. Kahvaltıdan sonra tekrar el-yüz temizliği yapılarak sınıfa geçilir. Öğretmen masalara geçen çocuklara yoğurma maddeleri dağıtır. İstedikleri gibi şekil vererek oynamalarını ister.

  Bu etkinlik bitiminde;

  *Sıraya girmek neden önemlidir,

  *Önümüzde hangi arkadaşımız vardı,

  *Arkanızdaki arkadaşınızı hatırlıyor musunuz,

  *El- yüz temizliğini yapmak neden önemlidir,

  *Neden temizleniriz,

  *Neden yeterli beslenmeliyiz,

  *Beslenmezsek neler olur gibi sorularla değerlendirme etkinliği yapılır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. M
  Yanıtlar:
  3
  Okunma:
  15.382

Sayfayı Paylaş