1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Siirt Hista Kaplıcaları Nerede?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında kek tarafından paylaşıldı.

 1. k

  kek Yeni Üye

  Şifa dağıtan siirt hısta kaplıcaları nerede? ,düğünyurdu hista kaplicasi ,hısta kaplıcası resimleri ,hista kaplıcası ,hısta siirt uzaklık ne kadar?

  Hista Kaplıcaları

  [​IMG]
  Bulunduğu yer :siirt
  Su sıcaklığı : 60°C
  Eruh ilçesine bağlı, Misifre (Düğünyurdu) Köyü’ndedir. Siirt’e 70 km. uzaklıktadır. Bir hamamı ve bir havuzu vardır. Su, kalsiyum sülfürlüdür. Türkiye’nin en değerli kükürtlü suyu sayılır. Banyo sırasında devamlı olarak kükürt bulunur.

  [​IMG]
  Kaplıca suyu kükürtlü sodyum, kalsiyum sülfatlı sular grubundandır. Az miktarda demir içeren kaplıca suyu tortulu olduğundan yalnızca kaynağından içilebilmektedir. Kaplıca suyu romatizmal ve kadın hastalıklarının tedavisine iyi gelmektedir.
   
 2. M

  Misafir Misafir

  Siirt Hesta Kaplıcası Dünyanın en iyi ve en sağlıklı termal suyuna sahip Siirt ili Eruh ilçesi, Düğünyurdu Köyü yakınında, Şırnak İli Güçlü konak ilçesine bağlı olarak hz.süleyman kaplıcası olarak bilinmekte hanımı belkız hasta düşünce asasını yere vurarak allahın izni ile asasını vurduğu yerden su çıkmıştır.Hz süleyman allahın izni ile cinlere ve kuşlara emir vererek yerden çıkan su etrafında havuz inşa etmişlerdireşi bu suyla yıkanınca bütün hastalıklardan kurtulduğu rivayeti mevcut bütün hastalıklara iyi gelen bir termal tesis,ama hijyen sıfır.

  Dicle Irmağı kenarında bulunan Hista Kaplıcasının suyu bir kaya yarığından kaynamaktadır. Buradan da 15 m. aşağıdaki bir havuza dökülmektedir. Suyun sıcaklığı 60 C.dir. Buradaki 9.00x4.5 m. ölçüsündeki havuzun içinde 2 kademe bulunmakta 4 adet yıkanma kabini üzeri tonoz bir tavanla örtülüdür.

  Kaplıca suyu kükürtlü sodyum, kalsiyum sülfatlı sular grubundandır. Az miktarda demir içeren kaplıca suyu tortulu olduğundan yalnızca kaynağından içilebilmektedir. Kaplıca suyu romatizmal kadın hastalıkları haricinde her derde şifa olan bir kaynaktır
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Gidilmesi gereken şifa kaynağı süper bir yerdir tavsiye ederim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş