1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sigarayı Bırakmak İçin En İyi İpuçları Nelerdir?

Konu, 'Her Telden' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Sigarayı bırakmak istiyorsunuz ama her seferinde istem dışı kendinizi sigara içerken mi buluyorsunuz? O halde sigarayı bırakmak için gerçek bir nedeniniz yok demektir. Sigarayı bırakabilmek için öncelikle çok güçlü bir neden bulmanız ve buna kendinizi inandırmanız gerekmektedir. Sigarayı neden bırakmak istediğinizi bilmek sizi sigaradan gerçekten uzaklaştıracaktır.

  Sigarayı bir anda bırakamayacağınız için ( nikotin bağımlılığından dolayı) sigarayı bırakmak için bir terapiste danışmanız önerilmektedir.

  Nikotin replasman terapisini deneyerek daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu terapi yönteminde nikotin eksikliğinden dolayı hissedeceğiniz sinirlilik, huzursuzluk ve depresif hallerinizle baş etmede size yardımcı olunmaktadır.

  Sigarayı bırakmak için reçeteli ilaçlara göz atabilirsiniz. Böylece nikotin ihtiyacı hissettiğiniz anlarda sigara yakma arzunuzun önüne geçebilirsiniz.

  Sigarayı bırakmak istediğinizi etrafınızdakilere mutlaka söyleyin; böylece etrafınızdaki kişilerden teşvik alarak bu durumla daha kolay baş edebilmeyi öğrenebilirsiniz.

  Nikotinin stresli zamanlarınızda sizi rahatlattığına inanıyorsanız ve sigarayı bıraktığınız zaman rahatlayamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü stresle baş etmek için başka yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

  Sigara bırakma evresinde alkol ve diğer sigara içmenize tetikleyici etkenlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

  Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra evinizdeki kül tablalarını ve çakmakları kaldırın.

  Sigarayı bırakmada bir sefer başarısız olduysanız hemen pes etmeyin. Yeniden ve yeniden sigarayı bırakmayı denemekten vazgeçmeyin. Bu sürecin kolay olmadığı unutmayın.

  Fiziksel aktivitelerle ilgilenerek sigara içme isteğinizi bastırın. Kısacası kendinizi oyalayacak aktivitelere yönelin.

  Sigara yerine bol meyve- sebze ve sütürünleri tüketiminde bulunmayı deneyerek daha başarılı sonuca erken ulaşılabilmeyi amaç edinin.

  Sigara almak için harcadığınız parayı bir köşeye koyarak bu para ile kendiniz için güzel bir hediye alarak kendinizi mutlu edin. Aslında en büyük ödül sağlığınıza kavuşmak olacaktır.:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş