1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sidenin Gezilecek Yerleri

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Sidede Gezilecek Yerler
  Sidede Nereler Gezilir

  Sidenin Gezilecek Yerleri

  Side’de gezmek kolay, tarihi eserler denize deniz arka sokaklara ve yine kalıntılara ulaşıyor bazen mermer yollarda, bazen kumda yürüyorsunuz
  [​IMG]
  Apollon Tapınağı: Milattan önce yapılmış olan bu tapınak, Side de tatil yapan ve Side gezilecek yerler arayışında olan kişilerin ilk ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir. Side gezilecek yerler listesi hazırlayarak planlı bir tatil gerçekleştirmek isteyen kişiler, Apollon Tapınağı’nı kesinlikle ilk sıralara koymalıdır.  Side Apollon Tapınağı

  Athena Tapınağı ile birlikte Bizans bazilikasının avlusu içinde kalmıştır. Korinth düzeninde ve peripteros planlıdır. Roma Devrindendir. M.S 150 yıllarına tarihlendirilmektedir.

  Side Koyları: Side de tatil yapan kişiler, Side’nin doğal açıdan ne kadar güzel olduğunu bilirler. İşte Side koyları, bu doğal güzellikleri en iyi biçimde yansıtan harikalardır. Side gezilecek yerler arasında rahatlıkla sayabileceğimiz Side koyları ile siz de doğa ile iç içe harika bir tatil gerçekleştirebilir, Side’nin doğasına adeta hayranlık duyabilirsiniz.

  Kleopatra ile Antonius’un ziyaret ettiği Side, Helenistik devrin önemli bir limanı ve Pamfilya’nın önde gelen kentlerindendi. 19. yüzyılın sonlarında, Selimiye adlı bir balıkçı köyü iken, bugün tipikliğini büyük ölçüde yitiren ve önü alınamayan bir yapılaşmaya sahne olan bir turizm merkezi haline geldi. Aradığınız, güneş, kum ve sörf ise burada yaz aylarında bulunmak isteyebilirsiniz. Güzel plajları var. Aralıktan nisana kadar suyun ortalama sıcaklığı 16- 18 derece. Ayrıca, sütunlu caddeleri, olağanüstü müzesi, arka sokaklarda, begonviller arasından sıyrılan, geriye kalmış tek tük, eski Side evleri ve civardaki farklı gezi güzergahlarıyla, başka arayışlarda olanların da keyif alabileceği özelliklerini koruyor. Bunun için, temmuz ve ağustos aylarının kalabalığına ve sıcağına kalmadan, 3-4 günlük bir program yapmak mümkün.


  Side’ye varan ve içlerine doğru ilerleyen yol, antik kent kapısından geçiyor. Ancak iyi durumda olmadığından fark etmeyebilirsiniz. Turizm Danışma’yı geçince, solda bir çeşme, Piskoposluk Sarayı ve Bazilikası, bazı kuleleriyle birlikte iyi korunmuş Kent Surları ve Portikli Yol var. Sağdaki Sütunlu Cadde, Side’nin yazıtlarda Büyük Kapı olarak nitelendirilen Helenistik dönem suruna ait ana kapısını, Agora, Hamam, Tiyatro ve çeşmelerin bulunduğu kent merkezinden geçerek, yarımadanın ucunda yer alan liman ve tapınaklara bağlıyordu. Sağda, birkaç market, araba ve motosiklet kiralama şirketini geçince, Sütunlu Cadde’nin girişinde, sağa doğru ‘Yaya Yolu’ olarak tabelalandırılmış bir yol ayrılıyor. Bir kısmı kumsaldan yürümeyi gerektiren yol, arkadan gittikçe yükselerek, deniz kenarındaki otellerin, restoran, kafe ve dükkanların önünden geçerek çarşıya, oradan da limana ve tapınaklara çıkıyor.

  Side Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Alıntıdır
   
 2. B

  Bamsı Beyrek Yeni Üye

  Hiç gitmedim ama resimlerden gördüğüm kadarıyla mükemmel görünüyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş