1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Side Antik Kenti İle İlgili Bilgi

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Side antik kentte iki ana cadde bulunmaktadır. Side antik kentte kent kapısını geçtikten sonra yassı taşlarla döşeli alan olarak bilinen yer caddelerin başlangıç yeri olarak kabul edilmektedir. Bu kentte yer alan iki caddenin her iki yanında sütunlu portikler ve bu sütunlu kısımların arkalarında dükkanlar yer almaktadır. Kent kapısının karşısında Anadolu’nun en büyük tarihi çeşmesi (nymphaeum) bulunmaktadır. Bu çeşmenin önünde geniş bir havuz yer almaktadır. Bu antik kentte anıtsal bir yapı olan agora kentin pazar yeri olarak bilinmektedir. Bu Pazar yerinin güneyinde gymnasium (üç salonlu ve dört tarafı portiklerle çevrili) yer almaktadır. Ana cadde de Roma döneminde yapılmış olan kemerli bir yapı bulunmaktadır.
  [​IMG]
  Side’nin dışında yer alan geniş mezarlıklar arasında Batı Negropolü yer almaktadır. Tapınaklar, su kemerleri antik kentte yer alan en önemli yapılar arasında bulunmaktadır. Bu yapılar arasında Athena, Men ve Apollo tapınakları en önemli yere sahiptir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Güzel bir yere benziyor.Gidip görmediğim için çok bişey yazamıyacağım:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş