1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sıcak Havada Sporun Tehlikesi

Konu, 'Avcılık ve Doğa Sporları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Sıcak havada spor tehlikeli

  Uzmanlar, sporda ani ölümlerin kalıtsal hastalıklar, kalp problemleri, aşırı sıvı kaybı ve doping kullanımından kaynaklandığını belirtti.

  Aşırı sıcak havalarda, sporun sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılması, sürekli ve az az sıvı alınması gerektiği ifade edildi.

  Akdeniz Üniversitesi (A.Ü.) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih Gür, yaz aylarında yaşanan basınç değişikliklerinin eklem aşınmalarına neden olabileceğini belirterek, ''Kişi ne kadar sağlıklı olursa olsun, sıcak havalarda eklemlerini fazla yormamalı'' dedi.

  Prof. Dr. Semih Gür, özellikle yaz aylarında görülen basınç değişikliklerinin eklem aşınmalarına neden olabileceğini bildirdi.
  Basınç değişikliklerinin her yaşta görülebileceğini kaydeden Prof. Dr. Gür, ''Kişi ne kadar sağlıklı olursa olsun, sıcak havalarda eklemlerini fazla yormamalı. Yaz aylarında artan eklem ağrılarından ev egzersizleri ve spor yaparak kurtulmak mümkün. Kas dengesi en kolay, düzenli yapılan egzersizler ve yüzerek sağlanabilir'' diye konuştu.

  Prof. Dr. Gür, eklemlerdeki basınç değişikliklerinden kaynaklanacak rahatsızlıkların, rahatsızlığın yaşandığı bölgeye buz yardımıyla masaj yaparak giderilebileceğini de kaydetti.

  Dizlerin insan vücudunun tüm yükünü taşıdığına dikkati çeken Prof. Dr. Semih Gür, diz eklemlerinde aşınma oluşmaması için vücut dengesini düzenleyecek sporların yapılması önerisinde bulundu.

  Diz eklemlerinde rahatsızlık yaşayan kişilere daha çok yaz mevsiminde rastladıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Gür, ''Eklem aşınmaları, romatizma ve kireçlenme gibi rahatsızlıklar, vücudun dengesini düzenleyen yüzme gibi sporlar yapılarak bir ölçüde azaltılabilir'' diye konuştu.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Sıcak havada spor yapmayın çatlarsınız, soğuk havada yapmayın kalbiniz durur. İnsanlar ne yapacak? Ilık havamı bakacak. Güneşin direk etki ettigi havada yada karın çok yogun oldugu havada tabikide spor yapılmaz. Ancak bunu genellemek yanlış.
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Sıcak havada yapılan spor kalp krizine bile neden olabiliyor kan basıncı yükseliyor o yüzden dikkatli olmakta fayda var genelde spor salonları tercih edilmeli
   
 4. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Cok sicak havayi sevmiyorum, havalar orta derecede veyahut soguk oldugunda daha guzel oluyor spor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş