1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şeyh Nazım Kıbrısinin Hayatı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında abdurRAHMAN tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdurRAHMAN Yeni Üye

  Şeyh Nazım Kıbrısi Kimdir
  Şeyh Nazım Kıbrısinin Hayatı
  Şeyh Nazım Kıbrısi Eserleri


  Şeyh Nazım Kıbrısinin son günleri ölüm meleği her an kapısını çalabilir. Allah şifa versin.

  Akciğerlerindeki ödem nedeniyle sağlık sorunları yaşayan 90 yaşındaki Nakşibendi Şeyhi Nazım Kıbrısi'nin durumunun dün gece ağırlaştığı öğrenildi.
  [​IMG]
  Bir süredir nefes darlığı çeken Kıbrısi'nin durumu dün gece ağırlaştı. 90 yaşındaki Kıbrısi, hastaneye gitmeyi reddettiği için evde tedavi görüyor.

  KKTC'nin Lefke kasabasındaki dergahında 24 saat gözlem altında tutulan Şeyh Kıbrısi, kalp yetmezliği sorunuyla da karşı karşıya olduğu ancak bilincinin açık olduğu öğrenildi.

  Kıbrıs Rum Yönetimi sınırları içinde kalan Baf kasabasında 1922'de doğan Nazım Kıbrısi, Kıbrıs'ın önemli din alimlerinden...
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Nazım Kıbrısi veya Şeyh Nazım, Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde 23 Nisan 1922 günü doğan Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi, Mutasavvuf ve Nakşibendi şeyhidir. Lefke'de yaşamakta ve dünyanın pek çok yerinden müritleri Nazım Kıbrısi nedeniyle Lefke'ye gelmektedir.
  Hayatı [değiştir]

  Soyu anne tarafından Mevlevi tarikatı kurucusu Mevlana Celaleddin Rumi'ye, baba tarafıdan Kadiri tarikatı kurucusu Abdulkadir Geylani'ye dayanır. 1940`larda İstanbul'da Kimya Fakültesini okudu. Oradan Şam'a gidip orada tarikatın Şeyhi olan Abdullah Dağıstani`ye bağlandı ve onun manevi terbiyesine girdi.

  1941'de Hacı Emine Hanım ile evlendi ve 4 çocuk sahibi oldular. Abdullah Dağıstani'nin emri ile insanlara tasavuf terbiyesini vermeye başladı.[kaynak belirtilmeli] 1972'de Şeyh'inin vefati ile onun yerine geçti.

  2011'de oğlu Mehmet Adil Efendi`nin, kendi yerine geçip, silsileyi devam ettireceğni ilan etti.
   
 3. B

  Birtek Yeni Üye

  Şeyh Nazım maşallah iyi yaşamış 90 yaş uzun bir süre
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş