1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şeyh Hasan Büzürg Kimdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Namı diğer Şeyh Hasan olan Hasan Büzürg 1356, Bağdat'da ölmüştür. Celayirliler Hane*danının kurucusu ve ilk hükümdarı olarak kayıtlara geçmiştir.


  İlhanlı hükümdarı Argun’un torunu oldu*ğu için, hükümdar Ebu Said Bahadır Han döneminde yüksek görevlere getirilmişti.

  Ebu Said’in 1325′te Hasan Büzürg’le karısı Bağ*dat Hatun’a âşık olup onunla Cengiz Yasası gereğince evlenmek isteyince, Hasan Büzürg’ün Ebu Said’le arası açıldı. 1332′de Ebu Said’i öldürmeye kalkışmakla suçlana*rak ölüm cezasına çarptırıldıysa da Argun’la akrabalığı yüzünden bağışlandı ve Kemah’a sürgüne gönderildi. Ertesi yıl Ebu Said tarafından Timurtaş’m yerine Anadolu ge*nel valiliğine getirildi. Ama görev yerine gitmeyerek kendisine vekil olarak Eretna’yı seçti. Ebu Said’in 1335′te ölmesinden sonra Moğolların Celayir ve Oyrat boyları arasın*daki iktidar mücadelesinde etkin rol aldı.

  Musa adlı bir emiri tahta çıkararak yönetimi eline geçiren Oyrat boyundan Ali Padişah’ı yenerek, Celayirliler hanedanını kurdu (1336) ve Tebriz’i başkent edindi. Ardın*dan, Horasan emirlerince yeni han ilan edilen Toga Timur’u ve ona bağlılığını açıklayan Musa’yı yendi (1337). Bununla birlikte, iki boy arasındaki mücadele sürdü ve Hasan Büzürg, Timurtaş’ın oğlu Küçük Hasan karşısında yenik düştü. 1340′ta Kü*çük Hasan’a karşı güçlü bir destek olarak gördüğü Cihan Timur’a bağlanarak Bağdat’a yerleşti. Kısa süre sonra da bağımsızlığı*nı ilan ederek Bağdat’ta hüküm sürmeye başladı. Ölümünden sonra yerine oğlu I. Üveys geçti.
   
 2. s

  sheryy Yeni Üye

  Şeyh Hasan ne zaman doğmuş peki?
   
 3. f

  fireangle Yeni Üye

  1317 doğumlu olması gerekiyor.
   
 4. T

  Taha Yeni Üye

  Hasan Büzürg hakkındaki geniş bilgiler için çok teşekkürler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş