1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şey Kelime Anlamı Nedir?

Konu, 'SŞTUÜ Sözlük' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Sosyal hayatta sürekli kullanılan ancak yerine göre oturan yerine göre anlamını kaybeden, bazı zamanlar tamamı ile anlamsız olan ŞEY nedir bu şey? Genellikle bir olayı anlatırken onu tanımlayamadığımız zaman işte o şey.. tuhaf şey, şey işte o.. gibi kullanırız. Aslında Şey kelimesinin çok fazla özelliği vardır, dilerseniz ŞEY'i bir kaç şekilde ele alalım.

  Şey, Arapça "nesne" anlamına gelmektedir. Arapça fiil kökü ile ad arasındaki semantik ilişki net değildir.
  Eş kökenlileri ise şöyledir ; maşallah, beleş, eşya, inşallah, mafiş

  Şey, asıl olarak felsefi bir kavramdır. Hiçbir zaman tam olarak bilinemeyecek olan bir kelimedir. Kısaca sırdır. Mistik İslam öğretisindeki sonsuzluk ve vahdet-i vücud kavramlarını bünyesinde de bulundurur bu kavram. Zira şey; bir anlatıya göre, hiçbir şeydir, hiçbir şey olduğu için de her şeydir. Hiçlik kavramıyla arasında bilinmeyen saklı bir bağıntı vardır dolayısıyla. Hiç şüphe yok ki burada bahsettiğimiz hiçlik, Hayyam öğretisinde sonsuzluğa işaret eden hiçliktir. Yok oluşa işaret eden hiçlik değil.Yani bir anlamda sonsuzluğun bedeli hiçliktir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş