1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şevki Bey Biyografi-Şevki Bey Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Şevki Bey31 yıllık kısa ömrüne binin üzerinde beste sığdıran ender san'atçılardan biridir. 1860 yılında Fatih'te daha otuzbir yaşında iken kalp durmasından ölmüştür.

  İçki iptilâsı olan Şevki Bey anlatılanlara göre son derece rindâne yaşamıştır. Yazar ve bestekar Ahmet Râsim Bey şu olayı nakletmiş:

  “Bir Avrupa kumpanyasının oynadığı Karmen Operası'ndan çıktıktan sonra hayretler içinde temin etti.”

  Şevki Bey hakkında yazılanlar oldukça sınırlıdır. Türkü ve folklor araştırmacısı Sadi Yaver Ataman kısık sesi ile şarkılarını okuduğunu söylemiştir."

  Şevki Bey'in şarkılarına seçtiği ağzını her açışta değişik nağmelerle şakıyan bir insan olduğuna inanmak zor değildir.

  Şevki Bey'in şarkıları melodik örgüsü son derece sağlam irticâlen ve büyük bir tabiilikle beste yapan Şevki Bey'in şarkıları üzerinde sonralari uğraşmış olduğu şüphelidir.

  Şevki Bey'in erken ölümü bazılarınca içki iptilâsına bağlanır. Mezarı Beylerbeyi ile Kuzguncuk arasında Boğaz Köprüsü'nün ayağının dibinde bulunan Nakkaştepe Mezarlığı'nın sırtlarındadır ve yeri bu gün de bellidir. Başucundaki uzun konik taşın üzerinde eski yazıyla kazınmış olan kitâbe yakın dostu zamanın başsavcısı Mehmed Hâfid Bey'in Şevki Bey'e yazmış olduğu mersiyedir. Bu taş da Hâfid Bey'in önayak olması ile dikilmiştir. Mersiyenin metni aşağıdaki gibidir:

  Mûsıki fenninde kesb-i imtiyâz / Eylemişdi şevk-i âheng-tırâz

  Rahât’ül-Ervâh idi her nağmesi / Sûz-i Dil’den gösterirken perde sâz

  Tâze bir verd-i sabah-perver iken / Kıldı pejmurde hazân-ı tîre-bâz

  Târ-ı tanbûr-î hayâtî gam alıp / Eyler idi mızrâb-ı kalb-ihtisâz

  Müstaiddi kâr-ü nakş’a tab’ı kim / Merhâle-i Nakkâş oldu sâye-sâz

  Bir nefeste mürg-ı rûhu bâl açıp / Cennete kondu misâl-i şâhbâz

  Çıktı bir târih pesendîde Hafîd / Hâke düştü bî-emel ol verd-i nâz

  Recâizâde Mahmut'un "Gül hazin tarihçi Murat Bardakcı tarafından yayınlanan hatıratında Rahmi Bey'in bu eseri Şevki Bey'in ölümü üzerine bestelediğini anlatmaktadır. Tanburi Refik'in Rahmi Bey'in ilk eseri olduğunu da söylediği bu şarkıda Rahmi Bey'in diğer eserlerinde rastlanmayan bir monotonluk göze çarpmaktadır.

  Şevki Bey 'in aşağıdakı bir kaç eseri bile O'nun bestekârlığı hakkında bir fikir verebilir. Kısa ömrünün son on yılında çeşitli makamlarda yaptığı bestelerin sayısı binin üzerinde olup

  Arza lâyık değil amma hünerim

  Nâçizane bini buldu eserim

  beyiti ile bu sayıyı dile getirmiştir.  Bazı ünlü eserleri
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  binden fazla eser besteledigi bazi kaynaklarda belirtilmişse de elimizde 300 kadar bilinen eseri mevcuttur.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  franz schubert gibi 31 yaşında ölen, yaşadığı çağda hacı arif bey dışında neredeyse hiç ciddiye alınmayan, bestelediği 1000* kadar şarkının ancak 210 tanesi elimizde bulunan besteci. rind bir hayat yaşamış ve alkolün de etkisi ile genç yaşta yaşama gözlerini yummuştur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş