1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sevimli Yiyecekler; “Ağzımızla farklı sesleri nasıl çıkartabiliriz? ”; Ağzımızı İnceliyoruz

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Sanat:


  Çocuklara önceden çizilip kesilmiş ağız ve çeşitli yiyeceklerin resimleri verilir (elma, muz, yumurta, dondurma, sucuk vb.). Çocuklar sorularla yönlendirilerek ağız resimlerini bir kâğıda yapıştırırlar. Dudak ve dili boyarlar. Çocuklardan ağzın yanına sevdikleri yiyecekleri yapıştırarak boyamaları istenir. Çocuklara “Tadı farklı bir dondurma yapmak isteseydin, hangi meyveleri kullanarak dondurma yapardın?” soruları sorularak görüş ve düşüncelerini söylemelerine fırsat verilir.


  Oyun Hareket- Müzik:


  Çocuklara “Ağzımızla farklı sesleri nasıl çıkartabiliriz? ” sorusu sorulur. Sonra onlarla ses çıkarma çalışmaları yapılır. (Dişleri birbirine vurma, dili üst damağa vurarak ses çıkarma vb. Öğretmen bu sesleri çıkararak onlara rehberlik yapar.) Paket lastikleri alınarak iki mesafe arasına gerilir (Sandalye ayakları olabilir.).

  Elle tutulup bırakılarak titreşimle çıkardıkları sesler dinlenir. Müzik aletlerinden gitar mandolin saz vb. aynı şekilde ses çıkarttığı belirtilir.Boğazımızdaki ses tellerinin de bu şekilde titreyerek ses çıkardığı belirtilir.Konuşurken boğaza elle dokunarak titreşim gözlemlenir.

  Çocuklar yüzüstü yere yatarlar. Diğer çocuklar görmeden bir çocuğun üzerine örtü örtülür. Örtünün altındaki çocuktan ses çıkarması istenir. Sınıftaki diğer öğrencilerden örtünün altındaki çocuğu sesinden tanımaları istenir.Hiç kimsenin sesinin birbirine benzemediği vurgulanarak diğer etkinliğe geçilir.


  Fen Matematik:


  Öğrencilerin aynanın karşısında ağızlarını incelemeleri sağlanır. Ağzımızda dilimiz ve dişlerimizin olduğu vurgulanarak ağız ve dişler incelenir. Dişler sıralı olarak sayılır. Çeşitli canlıların ağız resimleri incelenir. Her varlığın ağzının o varlığa ne kadar uygun olduğuna vurgu yapılır. Ardından sınıfta bulunan Atatürk resimleri büyüteçle, her çocuk tarafından incelenerek, ayrıntılar hakkında öğretmen tarafından bilgi verilir. Örn: Göz rengi, o resimde kaç yaşlarında olabileceği, giysisi vb. gibi
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş