1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sevgililer gününü kutlamanın dinimizdeki hükmü nedir.?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  İslamiyette Sevgililer gününü kutlamak caiz mi
  14 Şubat sevgililer gününü kutlamak günahmıdır ?
  Sevgililer gününü kutlamanın dinimizdeki hükmü nedir.

  İslam dininde sevgililer gününün yeri ve konumu yoktur. Bu bir hıristiyan adetidir tarihçesi valentin adlı bir papazın 14 şubatta asılmasının yıl dönümüdür. O dönemde birbirlerini seven iki insan varmış dönemin kralı onların evlenmelerini tasaklamış bu valentin adlı papazda bunların nikahlarını kıyar.

  Bunu duyan kralda papaz valentini astırır ve onüden bu güne hıristiyan ve yahudiler bu günü sevgililer günü olarak kutlar.insanların birbirlerine hediye vermesi aslında bir sünnettir. Hadisi şerifte hediyeleşin çünkü hediye sevgiyi artırır düşmanlığı giderir (abni asir) insan yeni evlidir. Hanımına hediye alabilir arkadaşına hediye alabilir güzel bir adettir ama sevgili denince bu bizim kültürümüzde yoktur. İslam dini meşruiyeti ön plana çıkartır gayri meşru olan ilişkileri ise yasaklar. Haram kılar kendi dinimizin emir ve yasakları bizleri bağlar. Başkalarının dinindeki adetleri ise onları bağlar efendimizin bir hadisi şeriflerinde şöyle diyor.


  Kainatın Efendisi Hz.Muhammed sav şöyle buyuruyor
  kim bir topluma bernzerse onlardandır .

  İnsan kıyamette sevdikleriyle haşrolacak kardeşlerim kimlerin adetlerini sevdiğimize dikkat edelim. Seviyorsak temiz bir niyetle o sevgimizi bir güne değil her güne sıgdıralım bu bizim dinimizinde gereği yeterki dinimizi iyi anlayalım o kutlu peygamberimizin hadisi şeriflerini araştırırsak dinimizin sevgi dini olduğunuda anlarız. Sevdiklerimizi bir hatırlamayalım onları her gün sevdiğimizi hatırlatalım yeterki güzeli güzel sevelim.

  [​IMG]
   
 2. a

  aysima Yeni Üye

  Böyle bir gün yoktur böyle günlerin ekonomiyi canlandırmak için yapılan şeyler olduğunu düşünmekteyim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş