1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ses yalıtımının faydaları

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Ses yalıtımı yapılan yerlerdeki asıl amaç sesin dengeli bir biçimde yayılarak soğrulmasını sağlamaktır. Ses yalıtımı yüksek ses içeren mekanlarda, opera, konser alanı , müzik stüdyoları gibi alanlarda uygulanır.

  Binalarımızda yaptırdığımız ses izalasyonunu ise 2 bölümde inceleyebiliriz.

  Akustik Yalıtım : metropollerde ve kalabalık olan şehirlerde hiçbişi olmasada bir uğultu mutlaka vardır. Bu uğultu akustik yöntemlerle aaltılabilir.

  Ses geçiş kaybı : Ses geçiş kaybı yalıtımı ile bir mekandaki bir sesin başka bir mekana geçmesinin önüne geçilebilir.

  Ses yalıtımı sayesinde etrafı rahatsız edebilecek seslerin yayılmasının önüne geçebilirsiniz.Dışardan sizin bulunduğunuz alana gelen seslerin önüne geçemezsiniz ama siz dışarıya çıkan sesin önüne geçebilirsiniz.

  Ses bir enerji çeşitidir, dalgalar halinde yayılır ve cisimlerin titreşmesi ile oluşur. Her enerjinin alansal değişimi için yani bir noktadan diğerine iletimi için bir taşıyıcı ortama ihtiyacı vardır. Bir enerji çeşiti olan ses de iletimini bir ortamda yapabilir. Atmosfer ses iletiminin en yoğun yapıldığı ortam olmasına karşın ses katı ve sıvı maddeler ile de iletilebilir ve en hızlı yolu katı ortamlarda yapar.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Heleki evde ses yalıtımı çok önemli, düşünsenize evde çocuk var ve sürekli bağırıyor :) yaşasın yalıtımcılar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş