1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sera Etkisi Sonuçları Nelerdir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında semra tarafından paylaşıldı.

 1. s

  semra Yeni Üye

  Sera Etkisinin belirtilerini biliyoruz.. Sera Etkisi Sonucu Nedir ?
  Sera Etkisi Sonuçları Nelerdir?  Sera Etkisi
  Dünya üzerine düşen güneş ışınlarından çok, dünyadan yansıyan güneş ışınlarıyla ısınır. Bu yansıyan ışınlar başta karbondioksit, metan ve su buharı olmak üzere atmosferde bulunan gazlartarafından tutulur, böylece dünya ısınır. Işınların bu gazlartarafından tutulmasına dasera etkisi denir.Atmosferde bu gazların miktarının artması ısınmayı artırır.
  Günümüzdeki tehlike, karbondioksit ve diğer sera gazlarinin miktarındakı artışın bu doğal sera etkisini metallendirmesinde yatmaktadır. Binlerce yıldır dünyamızdakı karbon kaynakları kararlı kalırken, şimdi modern insanoğlu aktiviteleri, fosil yakıtlarn kullanımı, ormanların yokoluşu, aşırı tarım yapılması, atmosfere büyük miktarlarda karbondioksit ve diger sera gazlarının atmosfere salınmasına sebep olmaktadır.
  Kömür, doğalgaz ve fuel gibi fosil yakıtlar, yüksek basunç altında oluşmuş ve karbondioksit içeriği bakımından çok zengin organik maddelerdir. Bu yakıtların kullanımı sonucunda açığa çıkan CO2 gazı, atmosfere karışır. Normalde karbon döngüsünün bir parçası olan bu olay, fosil yakıtların kullanımının artması ile atmosferdeki CO2 miktarının normalden yüksek seviyelere çıkmasına neden olur. Havanın başlıca iki bileşeni olan oksijen ve azot gazları, güneşin gözle görülebilen dalga boylu ışınlarını yansıtır ve morötesi ışımaların bir kısmını da absorblar (soğurur). Dünya yüzeyine ulaşabilen güneş ışınları, yeryüzü tarafından soğurularak ısıya dönüştürülür. Bu ısı, yeryüzündeki atomların titreşimine ve kızılötesi ışıma yapmalarına neden olur. Bu kızılötesi ışımalar, oksijen veya azot gazı tarafından soğurulmaz. Ancak havada bulunan CO2 ve CFC (kloroflorokarbon) gazları, kızılötesi ışımaların bir kısmını soğurarak, atmosferden dışarı çıkmalarını engeller. Bu soğurma olayı, atmosferin ısınmasına yol açar. Bunun sonucunda dünya, güneşin altına park edilmiş bir arabanın içi gibi ısınır. İşte bu etkiye, "sera etkisi" adı verilir. Sera etkisi dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığını değiştireceği için, uzun vadede iklimlerde değişiklikler, buzulların erimesi, mevsimlerin kayması ve tarım alanlarının verimsizleşmesi gibi çok ciddi sorunlara neden olabilir.Uzun dönemde, yeryüzünün, güneşten aldığı enerji kadar enerjiyi uzaya vermesi gerekir. Güneş enerjisi yeryüzüne kısa dalga boyu radyasyon olarak ulaşır. Gelen radyasyonun bir bölümü, yeryüzünün yüzeyi ve atmosfer tarafından geri yansıtılır. Ama bunun büyük bölümü, atmosferden geçerek yeryüzünü ısıtır. Yeryüzü bu enerjiden, uzun dalga boyu, kızılötesi radyasyonla kurtulur. Gezegenimizin yüzeyi tarafından yukarıya salınan kızılötesi radyasyonun büyük bölümü atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve doğal olarak oluşan diğer sera gazları
   
 2. Z

  Ziyaretçi Misafir

  Bana sera etkisin artışına neden olan olaylar nelerdir? Ve bu etkiyi azaltmak için neler yapılabilir? bunlar laızm acilen performans ödevimde çok lazımm !!!!!!!! :(
   
 3. M

  Misafir Misafir

  yaa biraz ilgisiz ama bana kolay icat söylermisiniz teknoloji tasarım 17-04-2012ye
  :(
   
 4. M

  Misafir Misafir

  :rolleyes::D:confused::mad::eek: bu nedir tam olarak=?
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Sera etkisinden kurtulmanın yolları nelerdir
   
 6. M

  Misafir Misafir

  performans ödevi için çok iyi oldu allah razı olsun kardeşim..:)
   
 7. M

  Misafir Misafir

  Sera gazının zararları nelerdir
   
 8. M

  Misafir Misafir

  ßir de sera etkisinin artışına neden olabilecek olayları yazar mısınız? mümkünse.
  şimdiden teşekkür ederim.
  ;):D:eek::):rolleyes::cool:
   
 9. M

  Mahsum Misafir

 10. K

  Kalecik Yeni Üye

  Sera ürünleri çok lezzetli olmuyor
   
 11. M

  Misafir Misafir

  sera etkisinin artmasına neden olan olaylar söylrmisiniz? :confused::confused::p;)
   
 12. m

  misafir Misafir

  bana sera etkisin artışına neden olan olaylar nelerdir? Ve bu etkiyi azaltmak için neler yapılabilir?:eek::eek::eek:
   
 13. M

  Muhibbi Yeni Üye

  18. yüzyılın sonunda, isviçreli doğabilimci horace benedict de saussure tarafından keşfedilmiş olan doğa olayı....
   
 14. M

  Misafir Misafir

  çok kötü site:mad: sera etkisi lazım bana
   
 15. M

  Misafir Misafir

  bu nasıl bir site offffff:mad::confused:
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş