1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Semiha Ayverdi Biyografi-Semiha Ayverdi Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Semiha Ayverdi[/b]

  [​IMG]

  Semiha Ayverdi25 Kasım 1905'te İstanbul'da doğdu. Piyade Kaymakamı (Yarbay) İsmail Hakkı Bey ile Fatma Meliha Hanım’ın kızıdır.

  Mimar ve tarihçi yazar Ekrem Hakkı Ayverdi'nin kız kardeşidir.Semiha Ayverdi felsefe alanlarında kendini yetiştirdi.

  Baba evine dönemin okumuş yazmış insanlarının geldiğini belirten Ayverdi Reşid Bey gibi asker ressamların da geldiğini" yazmaktadır.

  Ayverdi'nin ilk gençliği işte böyle bir çevre içinde geçmiş ve onu yazarlığını biçimlendirecek olan şu soruya bağlamıştır: "kaybolan veya kaybolmaya mahkum bulunan neydi?"

  Ramazanoğulları"ndan olduğunu söyleyen Osmanlı-İslam uygarlığına derinden bağlandı. Ayverdi'nin "silsilesi Cüneyd Bağdadi'ye varan Rıfaiyye tarikatine bağlı olduğu" belirtilmektedir.

  Romanları yanısıra çeşitli inceleme eserleri de veren Samiha Ayverdi Türklüğü bütünüyle Greko-Latin" medeniyeti camiasına mal etmenin seferberliğini açtığını öne sürdü.

  İstanbul Fetih Cemiyeti 1970'de ağabeyi ile birlikte Kubbealtı Cemiyeti'nı kurdu.Kubbealtı Vakfı’nın'da (1978) kurucu üyesidir.

  22 Mart 1993 tarihinde vefat eden Samiha Ayverdi'nin mezarı İstanbul Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Camii'nin bahçesindedir..  Eserleri :  Roman:

  Aşk Bu imiş Bir Dünyadan Bir Dünyaya  Diğer Eserler:  Yusufçuk Hatıralarla Başbaşa

  Samiha Ayverdi 1938'de ilk romanı Aşk Budur'u yayınladı. 1946'dan itibaren daha çok fikir ve tarih eserlerine ağırlık verdi.

  Yapıtlarında Kenan Rifai'yi eserleri yoluyla okuyuculara tanıtmaya çalışmıştır.

  "Batmayan Gün" ve "İnsan ve Şeytan" adlı romanları geçmişi arayışının ürünleridir. Geçmişe duyduğu özlemi en iyi yansıtan romanı "İbrahim Efendi Konağı"'dır.

  Kubbealtı Neşriyat tarafından Samiha Ayverdi Külliyatı adıyla çıkan kitapların sayısı 36 adettir.  Ödülleri :  Ayverdi Türk Edebiyat Vakfı tarafından “Millî Sanata Hizmetlerinden ötürü” bir plaket sunulmuştur.

  Bunların yanısıra aynı münasebetle Kubbealtı Akademi Mecmuası Ekim 1988 Sayısını kendisine ayırmıştır. Türk Edebiyatı Dergisinin Ekim 1988 tarihli 180. sayısının bir bölümü de Sâmiha Ayverdi’nin 50. Sanat yılına ayrıldı.

  1988 yılında yayınlanan “Hey Gidi Günler Hey” isimli eseri üzerine Türkiye Yazarlar Birliğince kendisine “Yılın Dil Ödülü” verildi.

  13 Mayıs 1990 tarihinde bir şükran beratı ile teşekkürlerini bildirdi.

  1992 yılında Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliğince (İLESAM) kendisine “Üstün Hizmet Ödülü” verildi.

  Ayverdi son olarak 28 Şubat 1992 günü “Minnet ve Şükranlarının ifadesi olan” bir plaket sunuldu.

  Ayrıca Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi yapılmış
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  roman, düşünce ve tarih kitapları yanında hayatının çeşitli dönemlerinde farklı şiirler de kaleme almış yazar. bu şiirleri hancı adlı bir eserde toplanmıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş