1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Semerkand Dergisi, Aralık 2011 Sayısı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Yeni Üye

  Semerkand Dergisi, Aralık 2011 Sayısı Çıktı
  Aylık tasavvuf dergisi

  Semerkand dergisi, Aralık sayısında birçok sosyal, siyasi sarsıntıya rağmen bizleri ayakta tutan birliğimize işaret eden bir dosyayı okura sunuyor

  En Büyük Gücümüz

  Semerkand dergisi, Aralık sayısında birçok sosyal, siyasi sarsıntıya rağmen bizleri ayakta tutan birliğimize işaret eden bir dosya ile okurun karşısına çıkıyor. Halil Akgün'ün hazırladığı dosyanın başlığı "En Büyük Gücümüz Birlik ve Beraberlik".
  [​IMG]
  Müslüman toplumların önünde duran en büyük ve en acil sorunların başında birlik ve beraberlik geliyor. Giderek küçülen ama küçüldükçe de sorunları artan ve sıkışan dünyamızda birlik olmadan dirlik sahibi olmak mümkün değil. Tarih şunu gösteriyor: Birlik içinde hareket eden toplumlar başarılı olmuş, adalet dağıtmış, medeniyet kurmuştur. İç ve dış sebepler yüzünden bölünen, parçalanan toplumlar ise kısa sürede dağılmış, tarih sahnesinden silinmiştir.

  Halil Akgün konuya böyle giriş yaptıktan sonra şunları söylüyor:

  "Hem iman noktasından hem de toplumsal düzen açısından farklılıklarımızı bilerek ve onları kucaklayarak, hayır işlerinde yarışmak ve insanlığın maslahatı için mücadele etmek zorundayız. Bu bizim hem insan hem de Müslüman olarak aslî görevimizdir.

  Ama bunu yapmak için birlik ve beraberlik içinde düşünmemiz, hissetmemiz, akletmemiz ve amel etmemiz gerekir. Hem insanlık hem ümmet hem de bir milletin bireyleri olarak birlik ve beraberlik ruhunu yaşatabildiğimiz sürece başarıya ulaşabiliriz."

  Derginin başyazısında ise Mübarek Erol "Bir İyilik Yap" diyerek sıkıntıdaki kardeşlerimize yardıma devam etmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

  Dergideki bazı yazılar ise şöyle... Hüseyin Okur "Muharrem ve Aşure" adlı yazısında kameri ayların ilki olan muharrem ayından, aşure gününden ve aşure geleneğimizden bahsediyor. Ali Uysal "Sabır Çağrısı" adlı yazıyla bizleri sabır göstermeye çağırıyor. Siraceddin Önlüer "Allah Yolunda İnfak" adlı yazısında infakın önemini hatırlatıyor. Ali Yurtgezen "Can Cümleden Azizdir" diyor ve tasavvufî literatürdeki kardeş ve can kavramlarını açıklıyor. Hasan Akçay "Eski Zaman Akşamları" adlı yazısında akıcı bir dille geçip giden yılların unutturduklarını anlatıyor.

  Bunların dışında Semerkand dergisinde her ay olduğu gibi Hal Dili, Bin Bir Damla, Tasavvuf Klasikleri, Tavan Arası, Dün Bugün Yarın, Dünya Hali, Şiir ve Tencere gibi köşelerde çeşitli konulara yer veriliyor.

  Farklı ilgilere hitap eden başka pek çok yazının yanı sıra, özenle hazırlanan Semerkand Çocuk yine dergiyle birlikte hediye ediliyor.  [​IMG]

  Kaynak: Serhaber
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Semerkand Aile Dergisi, Aralık 2011 Sayısı Çıktı
  Kardeşlik Harcını Yeniden Karmak Lazım
  Aylık tasavvuf dergisi
  Kardeşlik Harcını Yeniden Karmak Lazım


  Semerkand Aile dergisi aralık sayısında kapağa taşıdığı "Kardeşlik harcını yeniden karmak lazım" dosyasıyla okurun karşısına çıkıyor.

  Kardeşlik Harcını Yeniden Karmak Lazım

  Hilal Arslan, hazırladığı dosyada Van depremi sonrasında doğu-batı gözetmeksizin herkesin kardeş olduğunu anlatıyor. Bu depremin kardeşlik duygularımızın her şeyin üstüne çıkardığı bir felaket olarak görülmesi gerektiğinden bahsediyor. Arslan şunlara dikkat çekiyor:

  "Bunca zaman kimliklerimizi hiç 'dert' etmemişken, kız alıp kız vermişken, bu toprakların 'İslam' kalması için omuz omuza harp etmişken şimdi bizi birbirimizin kanını döker hale getiren oyunların hala farkına varabilmiş değiliz. Bunun en son örneğini birbiri ardına gelen iki büyük acı sonrası tekrar yaşadık. Hakkari'de verilen 24 şehidin haberinin üzerinden çok zaman geçmemişti ki Van'da 7.2 büyüklüğünde bir deprem oldu. Van ve Erciş'te 264 kişinin vefat ettiği, 1150 kişinin yaralandığı deprem duyulduğu anda özellikle sosyal paylaşım sitelerinde yüz kızartıcı yorumlar yapıldı. Kimileri depremin 24 şehidin intikamı olarak değerlendirdi. Hem imani açıdan tehlikeli hem toplumsal açıdan yaralayıcı bu düşünceler neyse ki kısa sürede yerini kardeşliğin, yardımlaşmanın, dayanışmanın gür sesine bıraktı."

  Derginin başyazısında M.Saki Erol "Hayır Meclislerini Şer Meclisine Çevirmeyin" yazısıyla hizmet için bir araya gelen insanların gıybet, tecessüs gibi kötü ahlaklarla hayır meclislerini şer meclislerine çevirmemelerini ve bunlardan kurtulmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

  Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle:

  Huriye Karnap "Halimin İlmini Bilmem Gerek" başlıklı yazısıyla bilgi edinmenin çok güzel bir iş olduğunu ancak ilk olarak ibadetlerimize faydalı olabilecek dini bilgiler öğrenmemiz gerektiğini anlatıyor. Bunun için ilmihallere vermemiz gereken önem konusunda bizlere uyarılarda bulunuyor.

  Rumeysa Durak "Eşinize Sevginizi Belli Edin Evliliğinizi Kuvvetlendirin" yazısıyla ilginin ve sevginin karşı tarafa belli edilmesinin eşler arasındaki bağı kuvvetlendirdiğini anlatıyor.

  Hüseyin okur "İslam'da Aile Terbiyesinde Babanın Önemi" adlı yazısıyla ailede terbiyeden öncelikle babanın sorumlu olduğunu anlatıyor. Terbiye denilince bunun içine hem maddi terbiye hem de manevi terbiye girdiğine dikkat çekerek babanın ailenin terbiyesinden hem dünyevi hem de uhrevi olarak sorumlu olduğunu anlatıyor.

  Elvida Ünlü, sahabi hanımlar köşesinde bu ay Suayra El Esediyye'yi (r.a) sizlere anlatıyor.

  Semerkand Aile ayrıca Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Adab-ı Muaşeret, Gençlere Sorduk, Hayat, Psikoloğum, Pedagoğum, Mizah, Çocuk, Aile Hatırası, Bebeğim, Sağlık, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşelerle sizlerin karşısına çıkıyor.
  [​IMG]


  Kaynak: Serhaber
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş