1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Semen örneği nasıl verilmelidir?

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Semen örneği alımının gerçekleştirilmesi 3 günlük cinsel perhiz gerçekleştirilmelidir. Perhiz süresi kesinlikle 2 günden az, 5 gün fazla olmamalıdır.

  Sperm hazırlandıktan sonra geçen süre 1-2 saati asla aşmamalı, kısa sürede aşılama gerçekleştirilmeldir. Semen örneği laboratuara ulaştıktan sonra öncelikle likefaksiyon (erime/çözünme) için beklenmesi gerekmektedir. Likefaksiyon sonunda işleme başlanarak 90 dakika için aşılamanın yapılması gerekmektedir. Daha uzun süre geçtiğinde ise işlemin başarı şansında azalış görülmektedir.

  Laboratuarda özel filtreler ve özel yıkama teknikleri ile hazırlanan semen işlenerek hazırlanan sperm konsantresi özel enjektör içinde kadın doğum uzmanına teslim edilir.
  Sperm ayırma metotlarında amaç, daha iyi hareketli, normal yapıda ve yeterli sayıda sperm içeren konsantre semen elde etmektir. Bu nedenle semen örneğinin işlemden geçirilmeden, olduğu gibi rahim içine verilmesi tercih edilmemekte; ancak spermlerin vajinada depolanmasını engelleyen fiziksel veya psikolojik durumlarda aşılama da yapılabilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kısırlığa neden olan faktörler araştırılırken erkekle ilgili nedenlerin araştırılmasında semen incelemesi ilk yapılması gereken basit, kolay ve ucuz bir yöntemdir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş