1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şehzade Selimin Lakabı Sarı Selim

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Kanuni Sultan Süleyman ve Haseki Hürrem Sultanın oğlu Şehzade Selimin (2. selim) Lakabı Nedir? Hürrem Sultanın oğlu 2. Selim tahta çıkan tek şehzadedir. Diğer kardeşlerinin ölümünden sonra taht 2. selime kalmıştır. 2. Selim küçük yaşlardan itibaren kardeşi beyazıt ile iktidar savaşına girmiş ve bu savaştan kardeşinin ölümüyle galip çıkmıştır.

  Şehzade Beyazıtın aksine Şehzade Selim, eğlenceye ve zevke düşkün bir kişiydi. Bu yüzden taht varisi olarak Beyazıt görülüyordu. Ancak Beyazıt hırslarına yenik düşüp babası tarafından öldürülünce Kanuniden sonra Şehzade Selim 2. selim olarak tahta geçti.
  [​IMG]
  Genç yaşlarından itibaren zevke ve eğlenceye düşkünlüğü ileriki yaşlarında da devam eden 2. Selim'e tarihte sarhoş selim de denmektedir.2. selimin bir diğer adı da Sarı Selimdir. Bu ismin verilme sebebi 2. selimin saçlarının sarı oluşuydu. Görüntü olarak Hürrem Sultana çok benzermiş.

  Babası gibi II. Selim divan edebiyatına birçok eser bırakmış bir şairdir. Selim'in özellikle Nurbanu Sultan için yazdığı şiirler divan edebiyatının en güzel eserleri arasında gösterilir.
   
 2. N

  Nursultan Yeni Üye

  Selim çok tatlı bir çocuk hürrem'in erkek modeliymiş.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş