1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şehzade Mustafa'nın Ölüm Tarihi

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Şehzade Mustafa Hangi Tarihte Öldü
  Şehzade Mustafa ölüm tarihi
  Şehzade Mustafa Ne zaman öldü

  [​IMG]
  Osmanlı imparatorluğunun yükselme devrinde yaşayan Kanuni Sultan Süleyman'ın büyük oğlu olan Şehzade Mustafa 1553 yılında ölmüştür.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Şehzade Mustafa (1515-1553)

  Sultan Süleyman'ın gözde hatunlarından biri olan Mahidevran Gülbahar Sultan (?-1580), padişaha 1515 tarihinde bir erkek çocuk doğurarak önceden Fûl-Dâne Sultan'ın erişmiş olduğu gibi haseki unvanına da erişmiştir. Doğurduğu çocuğun adı Şehzade Mustafa'dır. Saray içinde çok iyi bir eğitimle büyütülmüş ve Sultan Süleyman'dan sonra tahta geçmesine kesin gözle bakılmıştır. Halk nezdinde de çok sevilip sayılan şehzade Mustafa, babasının gözde şehzadelerinden biriydi. Şehzade Mustafa, yetişkin bir genç olduğunda babası tarafından Amasya'ya tayin edilmiştir. 1553 yılı sonlarında Sultan Süleyman iyice yaşlandığı için İran'a yapılacak bir seferde ordunun başına geçmek istemediğinden dolayı görevi Veziriazam Rüstem Paşa'ya (1500-1561) devretmişti. Rüstem Paşa, Konya'ya vardığı zaman Sultan Süleyman'a askerler arasında padişahın yaşlı olduğu için sefere gelemediği ve yerine oğlu Mustafa'yı çıkartacağı konusunda ortaya çıkan söylentilerden Sultan Süleyman'ı haberdar ediyordu.


  Rüstem Paşa, İran şahıyla şehzade Mustafa'nın yakınlık kurduğunu ve şehzade Mustafa'nın yeniçeri askerleriyle anlaşarak babasını yani Sultan Süleyman'ı tahttan indirebileceğini ve ayaklanma başlattığını mektuplar aracılığıyla belirtti. Bunun üzerine Sultan Süleyman, oğlunun bertaraf edilmesi konusunda ikna olarak ilerleyen yaşına rağmen sefere çıkma kararı aldı. Nahçıvan Seferine çıkan Sultan Süleyman, oğlunu onunla görüşmek üzere huzuruna davet etti. Sultan Süleyman'a ait kurulmuş koskoca bir otağ da babasıyla görüşeceğini öğrenen şehzade Mustafa, buraya geldiğinde otağ önünde duran nöbetçiler silahını bırakması gerektiği söylemişlerdir. Şehzade Mustafa, üzerindeki silahları bırakarak otağa girdiğinde içeride babası yerine çok sayıda sağır ve dilsiz cellatla karşılaşmıştır. Üzerine çullanan cellatlarla boğuşan ve babasına yardım çığlıkları atan şehzade Mustafa, kementle boğularak öldürülmüştür. Bazı tarihi kaynaklara göre otağın içinde yer alan bir perdenin ardında Sultan Süleyman, bu olayı izleyerek cellatlarına "On yıldan beri bir gece bana rahat uyku nasipetmeyen bu hainin hakkından gelemez misiniz!" dediği söylenmektedir. Sultan Süleyman'ın bu olayı izleyip izlemediği tam olarak bilinmemektedir.


  Şehzade Mustafa'nın babası Sultan Süleyman tarafından boğdurulması halkta ve yeniçerilerde büyük tepkilere sebep olan dramatik bir olaydır. Bu olayın üzerine Şehzade Mustafa'nın küçük oğlu yani Sultan Süleyman'ın küçük yaştaki torunu Mehmed ise 1554'te annesinin kucağından alınarak benzer şekilde kementle boğularak öldürülmüştür.
   
 3. M

  Misafir Misafir

  :confused: şehzade mustafaya yazık olmuş :( ama hürremde ettiklerini çekmiş kızı istemediği bir adamla evlenmiş son oğlu engelli olan küçük yaşta ölmüş ilk oğlu hastalıktan ölmüş kalan 2 oğlunundan beyazit ölmüş sarı seliminde tahta çıkışını görememiş:eek: ama hürremide hep suçlamamak lazım mustafayı yakan annesidirrrrrrrr
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş