1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şehzade Mustafa Niçin Öldürülmüştür?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Kanuni Sultan Süleyman ve oğlu Şehzade Mustafa arasında yaşananların tam anlamı ile ne olduğunu bilmemekle bazı kaynaklara göre Şehzadenin taht peşinde olduğu ve onu bir çok beyin desteklediği biliniyor.


  Bazılarına göre Şehzade Mustafa, Rüstem Paşa ve Haseki Hürrem Sultan'ın oyunları nedeni ile gözden düşürüldü ve babasının emri ile yedi dilsiz cellat tarafından boğularak öldürüldü.


  Tarihin karanlık sayfalarında kalan bu olay Osmanlı İmparatorluğu açısından iyi mi oldu kötü mü tartışmaları bir yana tahta çıkan Selim bir çok başarı kazanmıştır. İhtimaller üzerine daha iyi olurdu demek kahinlik ister.


  Şehzade Mustafa öyle yada böyle taht uğruna canından olmuştur. Şehzade Mustafa ve Oğlunun boğularak öldürülmesi bir çok kişinin yas tutmasına bunlardan en çok etkilenenlerden birisinin de kardeşi Cihangir olduğunu bildirilmekte. 38 yaşındayken 1553 yılındaki ölümü ile Şehzade Mustafa Bursa'ya gömüldü.
   
 2. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Allah böyle bir imtihan ile kimseyi karşı karşıya bırakmasın zor bir durum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş