1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şehzade Mehmet Nasıl Öldü ?

Konu, 'Televizyon' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Muhteşem Yüzyıl Şehzade Şehzade Mehmet Ölecek mi ? ,
  Şehzade mehmet Nasıl Ölecek ? ,

  Muhteşem Yüzyıl'ın bu akşamki bölümüne şehzade Mustafa ve kardeşi Mehmet'in akıbeti hakkındaki rüya damgasını vurdu. Sultan Süleyman rüyasında Şehzade Mustafanın kardeşinin kellesini aldığını gördü. Ancak tarihte böyle bir olay söz konusu değildir.

  Ama bu dedikodular şehzade Mustafayı ölüme götürmüştür. Tahtın en güçlü şehzade adayı olarak görülen Mustafa, şehzade mehmetin annesi Hürrem Sultan’ı oldukça rahatsız etmiştir. Öyle ki Hürrem Sultan’ın Şehzade Mustafa’yı ortadan kaldırmak için türlü entrikalar çevirdiği bilinir. örneğin Sadrazam Rüstem Paşa’ya Şehzade Mustafa’nın, babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini belirten sahte mektuplar yazdırmıştır.

  Kanuni Sultan Süleyman ise ne yazık ki bu oyunlara kanarak Nahçivan Seferi sırasında Konya civarında konaklandığı sırada babasının elini öpmeye gelen Şehzade Mustafa’yı boğdurarak öldürtmüş, bununla da kalmayıp cesedini çadırın önüne astırmıştır. Bu olaya tanık olan Hürrem Sultan’ın oğlu Cihangir de olayın üzüntüsüyle henüz 22 yaşındayken hastalanarak hayatını kaybetmiştir. Şehzade Mustafa’nın 7 yaşındaki oğlu da ileride intikam almak isteyeceği düşüncesiyle öldürülmüştür.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Şehzade Mehmed (1521 - 1543), I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan ilk oğludur.
  Şehzade Mehmed, çocukluğunda Beyazıt Sarayı'nda kalmış; çocukluğunu annesiyle geçirmiştir.
  Şehzade Mehmed sanata düşkün, zayıf bünyeli bir şehzadedir.

  Ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür.Bir görüşe göre eceliyle ölmüştür.
   
 3. a

  angel Yeni Üye

  Allah mekanını cennet etsin
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş