1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şehzade Cihangir Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Osmanlı imparatorluğunun en trajik dönemlerinden olan Kanuni döneminde yaşayan, Sultan Süleyman ve Hürrem Sultanın en küçük oğlu olan sırtındaki kambur ile anılan Şehzade Cihangir kardeşlerine özellikle abisi Mustafa'ya olan bağlılığı ve sevgisi ile bilinen sanatsal ve bilimsel yönü çok zengin Şehzadelerden biriydi.

  Abisi Mehmet, ardından Mustafa, ardından kendisi de üzüntü ve stres nedeni ile ölmüştür. Bayezıd'ın ölümünü görmeyen Cihangir öldüğünde daha 22 yaşındaydı.
  [​IMG]
  Şehzade Mustafa ile Cihangir'in ölümü arasında 1 yıl kadar bir süre vardır, Cihangir abisinin ölümünden sonra bunalıma girmiştir, babasına ve çevresine küsmüştür.


  Halep'de vefat eden Şehzade Cihangir'in mezarı İstanbul'daki Şehzadebaşı Camisinde ağbisi Şehzade Mehmet'in yanına defin edilmiştir. İstanbul'daki Cihangir semti Şehzaden ismini alır bu semti Kanuni Sultan Süleyman ölen oğlunu yad etmek için kurdurmuştur.

  Doğumu 1531 civarı olan İstanbul, Ölümü ise 28 Ağustos 1553 Halep'tir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. K

  Karakiz Yeni Üye

  Çok dramatik bir dönem ve acı dolu Allah hatası olanları affetsin.
   
 3. g

  gulemben Yeni Üye

  Zaten bu olayı içerlemesi ile aynı yıl içerisinde ölen bir İnsan, kardeşini nasıl sevmiş anlaşılır, bu yıllarda herkes ne çabuk ne rahat ölüyor..
   
 4. s

  sweety Yeni Üye

  Izdırap ve keder içinde ölen Şehzade Cihangir çok acı çekmiş..
   
 5. g

  gülgüzeli Yeni Üye

  Kardeşlerinin hepsine ayrı ayrı hürmet gösteren onları seven çok akıllı ve zeki bir Şehzadeymiş kısacık hayatı ona çok şeyler öğretmiş.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş