1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Seferi, Yolculuk Namazı Nasıl Kılınır ve Nasıl Niyet Edilir

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Öncelikle Seferi nedir ne anlama gelir dilerseniz göz atalım, Seferi demek bir kişinin herhangi bir sebeple yaşadığı yerden bir başka şehre gitmesi veya gitmek için yola çıkmış olan kişiye denir. Yine bununla beraber yola çıkmaya niyet etmiş kişiye de seferi denmektedir.

  Yolcu olan kişinin, dört rekatlı farz namazlarını ikişer rekat olarak kılmasına da alimlerin ittifakı ile izin verilmiştir.

  Seferi namaz nasıl kılınır?
  [​IMG]
  Seferi olduğunuz durumlarda 4 rekatlık farz namazlar, 2 rekat kılınır. Sünnetlerin tamamı kılınır, müsait olunmazsa sünnetler terk edilebilir.

  Seferi iken misafir olan imama, mukim olan misafir olmayan kişi uyduğunda, 4 rekatlı namazlarda imam 2 rekatı kıldırdıktan sonra sağına soluna selam verir. Ben misafirim, mukim olanlar namazını tamamlasın der. Mukim olanlar, imam ikinci selamı verince Allah-ü Ekber diyerek kalkar, aynen imamın arkasındaymış gibi kıyamda, kıraat etmeden okumadan Fatiha sûresi okuyacak kadar bekler.

  Rükü ve secdelerini yapar. İkinci rekata kalkar, yine Fatiha süresi okuyacak kadar bekleyip rükû ve secdelerini yapar. Ettahiyyâtü, Salli, Bârik ve Rabbenâ dularını okur , selam vererek namazı bitirir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. i

  ilayda Yeni Üye

  dinimiz bize bu kadar kolaylık sağlamışken bizler bunu bile yapmaz olduk.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş