1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Seçimlerde kaç milyon kişi oy kullanacak ?

Konu, 'Haberler' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerinde yurt içinde 53 milyon 749 bin 850 seçmenin, yurt dışından ise 2 milyon 867 bin 609 seçmenin oy verme hakkı olduğunu açıkladı.

  7 Haziran Milletvekili Genel Seçimine ilişkin olarak 21 siyasi partinin listelerini YSK’ya teslim etmiştir. Bu siyasi partilerin verdikleri listelere göre 14 siyasi partinin 85 seçim çevresinde, 1 siyasi partinin 79, bir partinin 77, bir partinin 59, 2 partinin 58 seçim çevresinde, bir partinin 45 seçim çevresinde aday bildirdiği tespit edilmiştir. Bazı siyasi partiler aday listelerini eksik bildirmiş, bazı siyasi partiler de eksik bilgi ve belge ile teslimat gerçekleştirmişlerdir. Bundan ötürü eksik bilgi ve belge eksikleri için bu partilere bir süre daha verilecektir.

  2.jpg

  Siyasi partilerin ülke çapında seçime girebilmesi için en az 41 ilin tamamında tüm adayları eksiksiz bildirmekle yükümlüdürler. Bir ilin tam olabilmesi için o ildeki çıkacak milletvekili sayısı kadar adayın gösterilmesi gerekmektedir. Eksik aday veya belge eksikliği halinde verdiğimiz süre içinde eksikler giderilmediği taktirde o ilde seçime katılma hakkını kaybedilecektir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Her seçimde sabahlara kadar oranları ve sonuçları takip ederim, zor iş..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş