1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sarmaşık hakkında bilgiler

Konu, 'Bağ Bahçe İşleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  [​IMG]
  Sarmaşık aslında (bitki)[​IMG] duvar sarmaşığı adlandırılan Hedera helix (helix Eski Yunanca'da "sarmal" anlamına gelmektedir) Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü bir türdür.


  Duvarlar[​IMG] kayalar ve ağaçlarda uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30 metreye kadar boylanabilen herdem yeşil bir bitkidir. Dikey yüzeylerin bulunmadığı koşullarda yerde yetişmektedir.

  Ağaç kabukları ve kayalara vantuz biçimindeki kısa yapışkan kökçikler yardımı ile tutunabilmektedir. Gövde ve yaprakları ise çevrede bulunan cisimlere sarmal şeklinde dolanarak bitkiye destek sağlamaktadır.

  Yapraklarının uzunluğu 4-8 cm eni ise 3-10 cm arası; iki farklı türdür.

  Yetiştiriciliği
  Süs bitkisi şeklinde[​IMG] sarı[​IMG] hercail veya parçalı yapraklı veya pembe gövdeli çok çeşitli kültür ırkları yaygın olarak yetiştirilmektedir.

  Daha çok İngiliz sarmaşığı olarak bilindiği Kuzey Amerika'da bu bitki yabanileşerek[​IMG] hatta bu bitkinin anayurdunun iklim özelliklerini gösteren Kuzeybatı Pasifik bölgede ise bazen istilacı zararlı tür olarak bile kabul edilmektedir.


  Ev Sarmaşığı (Scindapsus)

  İthal çiçekler ortalığı sarmadan önce hemen her evde bulunan bir sarmaşık. Kolay yetişir. Alacalı yaprakları yürek biçimindedir. Saplarından hava kökleri çıkartır.

  Asma saksılarda veya yosunlu çubuklara sarılarak yetiştirilebilir. Duvarlara[​IMG] çubuklarla yapılmış desteklere de sardırılabilir. Ancak zaman içinde yaprakları döküldükçe bitki kelleşebileceği için büyümesini kontrol altında tutmak daha iyi olur.

  Aşırı sulama[​IMG]hava cereyanı ve ani ısı değişiklikleri yaprak dökmesine sebep olur.

  ÖZELLİKLERİ:

  ISI: Oda sıcaklığı idealdir. Hiçbir zaman 10 derecenin altında bulundurmamalıdır. Bazı cinsleri sıcağı daha çok sever.

  IŞIK: Direkt gün ışığından uzak[​IMG] aydınlık bir yer idealdir. Alacalı türleri fazla gölgede renklerini kaybeder.

  SULAMA: Yaz aylarında düzenli sulanır ve beslenir. İki sulama arasında toprağın hafifçe kuruması beklenir. Kışın su ve besin azaltılır. Toprağının sürekli ıslak olması bitkiyi çürütür.

  NEM: Yaprakları düzenli olarak nemlendirilir. Arada bir yıkamak da iyidir.

  Sakısısı gerekirse ilkbaharda değiştirilir. Yanlarından çıkan fışkınlardan veya dal uçlarından alınan 15 cm.lik çeliklerle kolayca çoğaltılabilir.


  _______________________

  Bazen gerçeklerle yüzleşmek gerçekleri bulmaktan daha zordur..!
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Sarmaşığı çok seviyorum çocukluğumdan beri burda bahsedilen sarmasık o sarmasıkmı bilmiyorum ama ekşimsi bir tadı oluyordu ve biz yerdik onu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş