1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sarı Nokta Hastalığı, Belirtileri, Sarı Noktadan Koruyan Besinler

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Sarı nokta hastalığı görmede zorluk oluşumuna neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık yaşlılık dönemlerinde daha sık görülmektedir. Eğer sarı nokta hastalığı erken teşhis edilirse tedavisi ve hastalığın seyri daha kolay kontrol altına alınabilmektedir.

  Sar Nokta Hastalığının Nedenler Nelerdir:
  [​IMG]
  Sigara, yaşlılık, cinsiyet, etnik grup, hipertansiyon, obezite, ışığa maruz kalma, vitamin eksikliği

  Sarı Noktadan Koruyan Besinler:

  Çinko ve antioksidan vitaminlerin sarı nokta oluşumuna karşı kişileri korudukları bilinmektedir. A, C ve E vitaminleri ile çinko, bakır ve selenyum gibi elementleri barındıran besin gruplarından faydalanmak sarı nokta oluşumuna engel oluşturmaktadır. Lutein, ıspanak, kara lahana, lahana, ıspanak, yeşil sebzelerin yanı sıra omega 3 bakımından zengin balıklarla beslenerek de bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

  Sarı Nokta Oluşumunun Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler:

  Sigara kullanımından ve sigara kullanılan ortamdan uzak durulmalıdır. Işığa maruz kalma, güneşten korunma, kolestrol tedavisi, dengeli kan basıncı ve diyet yapmak gibi önlemler bu hastalığa yakalanmamak için alınması gereken önlemler çerçevesinde yer almaktadır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş