1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sallayınca Pili Dolan Telefon

Konu, 'Cep Dünyası' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Pili Kendi Kendine Dolan Telefon Ne Zaman Üretilecek ? ,
  Kendi Kendini Şarj Eden Telefon ,


  SALLAYINCA KENDİNİ DOLDURAN TELEFON MODELİ,

  [​IMG]

  ABD'de araştırmacılar, acil durumlarda, cep telefonunu sallayarak şarj etmeye yarayacak sistem üzerinde çalışıyor...ABD'deki Virginia Tech Üniversitesi'nden Shashank Priya ve ekibi, cep telefonlarında ses, basınç ve hareketi enerjiye dönüştürecek yeni bir sistem üzerinde çalışma sürdürüyor. Ekibin çalışması, telefonu tuşlarken ya da sallarken kullanılan enerjinin, cihazın içine yerleştirilen ''acil durum şarj aletine'' aktarılabileceğini gösteriyor.

  Deneyde kullanılan piezoelektrik maddenin ses ve basınç karşısında vereceği tepkinin, telefonu çalıştıracak enerjiye dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini test eden ekip, beklediği sonuca ulaştı.

  Yapılan deney, ses ve basınçla karşılaştığında titreşen ve elektrik akımı üreten bu maddenin telefona yerleştirilmesiyle kurulacak sistemin, cihazın kısa süreliğine şarj edilmesine yarayabileceğini de göstermiş oldu.

  Priya ve ekibi, bataryanın boşaldığı acil durumlarda telefonu birkaç dakika sallamanın, önemli bir görüşmeye yetecek enerjiyi depolamaya yeteceğini düşünüyor.

  Amerikalı ekibin araştırması, ''New Scientist'' dergisinde yayımlandı.
   
 2. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  iyi birşey böylece şarj bitmesi tarih olacağa benziyor
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Şarj sorununu çözen firma, o sene yok satar, özellikle akıllı telefonlarda pil kullanım oranı çok fazla.
   
 4. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Ben kesinlikle tercih ederim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş